Nie je to len o praktickej funkčnosti a atraktívnom dizajne. Architektúra má silu ovplyvniť priestor, fungovanie mesta, životy ľudí, ale aj životné prostredie.
Pomôcť k zlepšeniu krízovej situácie v oblasti znečistenia oceánov by mohol projekt envirostanice Ôsmy kontinent.
Autorka, LENKA PETRÁKOVÁ, jeho konceptom získala viaceré medzinárodné ocenenia aj pozornosť médií a odbornej verejnosti.
Po oceáne pláva envirostanica, ktorá pripomína „tancujúci kvet“, a jej cieľom je zhromaždiť plastové zvyšky. Kde vznikla táto priam surreálna myšlienka?
Projekt som začala vyvíjať ešte ako diplomovú prácu na Vysokej škole úžitkového umenia vo Viedni. Byť študentom a mať čas venovať sa projektom, ktoré vás nadchnú, je dar. Preto som hľadala tému diplomovej práce, ktorá by ma dokázala pohltiť, a práve riešenie znečistenia oceánov a obnovenie jeho rovnováhy takou témou je.

Chcela som upozorniť na problém, ktorý sa týka nás všetkých. Fascinuje ma príroda, to, ako dokáže vytvoriť systémy a telá organizmov, ktoré sú schopné vývoja a energetickej nezávislosti. Osobne mi práve tento aspekt chýba v architektúre.
Naše objekty sú často statické, v mnohých prípadoch nie sú schopné prijať zmenu. Ani materiály, ktoré v stavebníctve často používame, nemajú tú prirodzenú inteligenciu ako príroda. Pri svojich dizajnoch často hľadám inšpiráciu v myšlienke, že prvky sa majú dopĺňať, podporovať a ovplyvňovať a nebyť len na jednostranný úžitok.
To som chcela zakomponovať aj do Ôsmeho kontinentu, ktorý som sa snažila navrhnúť ako živý organizmus. Samotná forma vznikla však až neskôr počas vývoja projektu.
Idea sebestačnej čistiarne vôd je v aktuálnej alarmujúcej situácii znečistenia oceánov zrejmá, ale čo bolo inšpiráciou pri dizajne?
Inšpirácií bolo niekoľko, či už ide o telá morských živočíchov, alebo o štúdium deformácie plochy pretekaním vody, alebo vektorové polia, ktoré som študovala na lokalizáciu samotných zberných bodov.

Samozrejme, počas vývoja všetky tieto abstraktné štúdie boli posudzované ich schopnosťou uchopiť potrebný program, možnosťou ich užívateľnosti a na základe spôsobu, ako reagujú na prostredie. Forma je teda nielen vyvinutá na základe estetických, ale aj funkčných a programových špecifík.
Čo to vlastne znamená – Ôsmy kontinent?
Ôsmy kontinent je prezývka Veľkej tichomorskej škvrny, teda jedného z miest, kde sa v dôsledku vodným prúdov zhromažďuje plastový odpad v oceáne. Nachádza sa medzi Kaliforniou a Havajom a rozlohou je 32-krát väčšia ako Slovensko. Práve táto lokalita je východzou polohou navrhovanej plávajúcej stanice. Podľa odhadov obsahuje až 1,8 bilióna kusov plastov.