Rozprávanie o smrti prestáva byť depresívne vo chvíli, keď podnecuje na vnútorne bohatší život. Presne to sa podarilo americkému neurovedcovi v jeho zbierke príbehov života po smrti.
Nie je to druhý Moody
Neľakajte sa. Nejde o nového Moodyho, ktorý sa kedysi preslávil bestsellerom o ľuďoch, ktorí už boli jednou nohou na druhom brehu, ale vrátili sa späť do života zmenení jedinečnou skúsenosťou.

David Eagleman sa ako vedec venuje problematike mozgovej plasticity a vnímania času. Napísal knihu, ktorú je ťažké zaradiť do niektorej z bežných kategórií. Aj keď ide o smrť, píše s vtipom. Odložil vedeckú odťažitosť. Jeho príbehom nechýba snová poetika – tá sa predsa k životu po smrti hodí.
Neponúka zbierku reportáží, lebo z druhého sveta” sa zatiaľ naozaj nikto nevrátil. Ani nejde o katalóg náboženských predstáv o živote po smrti, hoci práve náboženstvá majú ambíciu túto hádanku (aspoň pre svojich prívržencov) vyriešiť.
Eagleman ponúka s veľkou dávkou invencie rozmanité verzie toho, čo by mohlo byť po našej fyzickej smrti.
S úctou ku každej chvíli života
Prežijeme všetko, čo počas života, ale nanovo usporiadané podľa kategórií. Naraz pretrpíme celú bolesť. Šesť mesiacov si budeme strihať len nechty, tri mesiace prať bielizeň a štrnásť minút súvisle prežijeme čistú radosť. Alebo budeme v obrovskej čakárni čakať, kedy definitívne zomrieme. Vraj je to až vo chvíli, keď si už nikto na svete na nás nespomenie. Diktátori a slávni umelci budú z dlhého čakania mrzutí.