Divadelnú fakultu Vysokej školy múzických umení verejnosť neraz vníma najmä ako školu, na ktorej sa svojmu remeslu učia mladí herci a herečky.
Naša fakulta však poskytuje priestor pre omnoho rozmanitejšie spektrum talentov. Výtvarné cítenie, záľuba v písaní, kritické myslenie, organizačné schopnosti, manuálne zručnosti, znalosť cudzích jazykov, hlasové dispozície, pozorovací talent či bohatá imaginácia – to všetko môže byť predpokladom pre štúdium divadla. Aj vaše štúdium.
Na rozdiel od veľkých univerzít je VŠMU skôr školou komunitného typu, ktorej cieľom je naučiť študentov a študentky všetkých špecializácií spolupracovať. Výsledkom ich práce by totiž malo byť divadelné dielo so všetkým, čo k tomu patrí – od dramaturgicko-režijnej interpretácie cez scénografiu, kostýmy, svetelný dizajn po herecké výkony, a to všetko produkčne zastrešené a kriticky reflektované, či už ide o činohernú, alebo bábkovú inscenáciu.
Študenti a študentky sa to všetko učia pod vedením významných osobností divadla – pedagógmi a pedagogičkami sú napospol renomovaní tvorcovia a tvorkyne, ale aj teatrológovia a teatrologičky.
Počas (štandardne) troch bakalárskych a dvoch magisterských rokov štúdia čaká tých, ktorí úspešne zvládnu prijímacie pohovory, okrem praktickej aj teoretická príprava – poznanie dejín a teórie drámy a divadla je totiž nevyhnutným predpokladom aj pre rozvoj umeleckého vnímania.

Výhodou štúdia je však minimum masových prednášok – kľúčový je bezprostredný kontakt a komunikácia študentov medzi sebou a s pedagógmi v menších študijných skupinách.
Hoci záujem o divadlo patrí k všeobecným predpokladom pre štúdium na Divadelnej fakulte, prihlásiť sa môžete aj bez predošlej praktickej skúsenosti s ním.
O podrobnostiach prijímacích pohovorov sa dozviete na webstránke fakulty – df.vsmu.sk alebo počas novembrových dní otvorených dverí, v rámci ktorých môžete navštíviť aj ostatné fakulty VŠMU.
19. 11. – Filmová a televízna fakulta
20. 11. – Divadelná fakulta
21. 11. – Hudobná a tanečná fakulta