Fotograf Anton Fiala sa narodil a istý čas žil na Žižkovej ulici, ktorá bola časťou dnes už zbúraného podhradia.
„Keď začali celú Vydricu až nad tunel búrať, mal som deväť rokov. Akurát tých päť domov, kde som býval, oproti kostolíku, ostalo. Bývali sme tam až do roku 1964, potom nás vysťahovali na Trávniky a neskôr z nášho domu spravili múzeum,“ vysvetľuje Fiala v rozhovore pre SME pozadie vzniku fotografií, ktoré sú súčasťou kolektívnej výstavy Bratislava – Zlaté 60-te.
Práve stratená Vydrica, ktorá padla za obeť pri výstavbe Mosta SNP na konci 60. rokov, je jej najväčším lákadlom.
Okrem Fialovych snímok sú to najmä fotografie Karola Kállaya, ktoré dotvárajú predstavu dnešných mladých ľudí o pôvodnom mestskom podhradí.
V čase, keď sa jeho ulicami prechádzal, bola táto časť mesta už v štádiu prirodzeného rozkladu a patrila medzi chudobnejšie štvrte. Fotografie ošarpaných budov tak ukazujú aj inú, nie až takú zlatú stránku šesťdesiatok.
Výstava Bratislava – Zlaté 60-te ukazuje podobu mesta, ktorá už viac neexistuje, ale je aj o ľuďoch, kontrastoch a kultúre, ktorá dodnes ovplyvňuje náš život. Jedinečné zábery zdobia tehlový plot galérie Umelka a sú súčasťou 31. ročníka Mesiaca fotografie.

Vysnívané spotrebiče aj sloboda
Ak boli v niečom zlaté šesťdesiate naozaj zlaté, tak v rozmachu umenia a vzájomného prepojenia jeho oblastí. Príznačné pre ne bolo uvoľnenie v živote obyvateľov mesta a zároveň aj sloboda umeleckej tvorivosti. V Bratislave žila pestrá zmes hudobníkov, filmárov, hercov a umelcov, ktorí dotvárali kolorit hlavného mesta.

Kurátori Romana Halgošová a Václav Macek hľadali pocit zlatých šesťdesiatok v sérii fotografií najzvučnejších slovenských mien.