„Príde a odíde. Čo ostane? Aspoň jeden suvenír,“ odpovedá Rakúšan Lois Lammerhuber fotografiou na otázku, ktorá ticho visí vo vzduchu v každej krajine po návšteve Svätej stolice.
Na fotke mladý muž dojedá ryžu z taniera s podobizňou pápeža Jána Pavla II. Pochádza z Lammerhuberovej latinskoamerickej trilógie, ktorá je výsledkom jeho pätnásťmesačného pobytu v štátoch Južnej Ameriky. V prvej časti mapoval návštevu Pápeža Jána Pavla II. v Dominikánskej republike, keď jeho tvár bola všade, na balónoch, vidličkách aj gombíkoch.
Spoznať aj ďalšie podoby a problémy Latinskej Ameriky prostredníctvom fotografie umožňuje kolektívna výstava Viva Latina!, ktorá je lákadlom tohtoročného Mesiaca fotografie.

Organizátori dúfajú, že 31.ročník festivalu dobehne zameškané z programovo skromného minulého roka. Návštevníci si tak počas novembra budú môcť pozrieť až 23 individuálnych aj kolektívnych výstav a zažiť množstvo sprievodných akcií.
Riaditeľ festivalu Václav Macek hovorí o v úvodzovkách normálnom ročníku. Pandémia totiž aj tento rok ovplyvní jeho fungovanie. Vďaka relatívne vysokej zaočkovanosti obyvateľov Bratislavy budú všetky výstavy otvorené, no vstup bude prebiehať v režime OTP.
Festival je opäť rozdelený do niekoľkých blokov. Svetová fotografia ponúka veľkú kolektívnu výstavu Viva Latina! v Zoya Gallery. Stredoeurópsky blok prekvapí rozsiahlou kolekciou diel tvorivej dvojice z Bulharska a nechýba ani domáca tvorba.
V programe sú aj tri outdorové výstavy Bratislava- zlaté 60-te na múre galérie Umelka, Viva Latina!2 na Michalskej ulici a Ulička fotografie na Prepoštskej.
Slzy a pot Latinskej Ameriky
„Prvýkrát, keď som videl baňu Serra Pelada, nebol som schopný slova. Predo mnou sa rozprestierala obrovská jama takmer dvesto metrov široká a práve taká hlboká, hemžila sa desiatkami tisíc sporo odetých mužov. Polovica z nich nosila hore po vratkých drevených rebríkoch ťažké vrecia zeminy, druhá polovica sa hnala dole bahnitými svahmi do priepasti. Hľadali zlato.“
Tak začína brazílsky fotograf Sebastiao Salgado svoje rozprávanie o sérii fotografií z dnes už neexistujúcej povrchovej bane na zlato zvanej Serra Pelada v Brazílii.
Nafotil ich ako štyridsaťštyriročný v roku 1986, no verejnosť mohla ich desivú krásu obdivovať až v roku 2016. Salgado si zranil koleno a konečne mal čas editovať.