Pre totalitných vodcov je pravda len plastelína, ktorú formujú podľa vlastnej vôle a potreby. V horšom prípade ich pravda vôbec nezaujíma, komunikujú len prostredníctvom dezinformácií, klamstiev a manipulácií. Hľadaniu pravdy a demaskovaniu totalitných praktík zasvätila značnú časť života jedna z najvýznamnejších mysliteliek 20. storočia, Hannah Arendtová. Prednedávnom o nej vyšiel komiks, pri ktorom počas otáčania stránok bude čitateľ takmer cítiť cigaretový dym.
Filozofia a život
Filozofia sa možno zdá odťažitá bežnému životu, najmä ak je naplnený trápením a starosťami o prežitie. No Hannah Arendtová (1906 – 1975) je vynikajúcim príkladom, ako dokáže človek živoriť, ocitnúť sa takmer na prahu smrti a znovu nielen povstať, ale aj predviesť taký intelektuálny výkon, že meno slávnej mysliteľky vstúpilo do veľkých dejín.

Arendtová sa celý život pohybovala v komplikovanej sieti vzťahov k rôznym mužom, obklopovali ju významní intelektuáli a svojimi dielami, predovšetkým Pôvodom totalitarizmu (Premedia 2018) a Eichmannom v Jeruzaleme.
Správou o banalite zla (Premedia 2016) sa sama zaradila k najväčším mysliteľom 20. storočia. Paradoxne sa ona sama za filozofku vždy nepovažovala, z jej pohľadu sa až príliš zaujímala o politiku a sociálne dianie.