Hoci momentálne nepohodlie pri filmovaní v divokej prírode Tomáš Hulík vymenil za nepohodlie na riaditeľskej stoličke kancelárie v bratislavskej zoo, nerozprávali sme sa o záchrane tejto inštitúcie. Tomáš Hulík po filme a výstave Odvrátená strana Slovenska vydal knihu, ktorá veľmi zamrzí. Naozaj sme k svojej krajine až takí zlí?
Odvrátená strana Slovenska vychádza z pôvodnej myšlienky dokumentárneho filmu, ktorý ste pripravili spolu s Pavlom Juračkom. Je v knihe oproti filmu nejaký výrazný rozdiel?
Kniha je koncipovaná presne tak, ako bol pripravený film a výstava v Slovenskom národnom múzeu. Je rozdelená na tematické kapitoly – o tom, ako si devastujeme lesy, ako sa o ne „staráme“. Ďalšia kapitola je poľnohospodárska – teda o rozsiahlych plochách monokultúr, ktoré nám nielen špatia krajinu, ale devastujú pôdu. Ďalej je to kapitola o odpadoch a smetiskách.

Osobitná kapitola je o marginalizovaných skupinách. Ďalšou veľkou kapitolou je kultúrne dedičstvo, ako nám chátrajú a rozpadávajú sa aj staré stavby, kaštiele, kúpele.
Ale aj ako sa nám pred očami rozpadajú technické pamiatky či osobitne architektúra 20. storočia spojená so socialistickou érou, hoci počas nej vznikali zaujímavé verejné stavby, ktoré vo svojom období boli absolútnou architektonickou špičkou.
Na Slovensku už prakticky nenájdeme dedinky, ktoré by si zachovali pôvodnú architektúru a genia loci.

A pre mňa takú osobitnú časť tvoria absurdity, ktoré sa na Slovensku objavujú – všetky tie zmyselno-nezmyselné sochy, chodníky v korunách stromov, gotické námestie zapísané v UNESCO – konkrétne v Bardejove –, ktoré v noci bliká ako diskotéka v Las Vegas. To sú miesta, kde človek nevie pochopiť, prečo sa to tak stalo.
Na jednej strane ste vytvorili filmy a knihy o najkrajších miestach Slovenska. A zrazu tu máme kopec neuveriteľných špatností. Aká je duša slovenského národa, keď sme schopní takých extrémov, ako je ochrana pralesa v najvyššej možnej miere a vzápätí spokojne žijeme popri desivých jedovatých kalových jazerách? Čo nám chýba?
S kolegom Paľom Juračkom sme nad tým veľa rozmýšľali, už keď sme koncipovali film a výstavu. A prišli sme na to, že odpoveď je jednoduchá: vzdelanie. Celá tá odvrátená strana Slovenska je o vzdelaní a vzdelávaní.