Revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá je počas celej sedemdesiatročnej existencie našej ústrednej inštitúcie na ochranu pamiatok jej mediálnym spolupútnikom. Jeho spoluvydavatelia – Pamiatkový úrad SR a Slovenské národné múzeum a redakčná rada časopisu udelili počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2021 na Bratislavskom hrade už tridsiate výročné ceny za najvýznamnejšie počiny z oblasti poznávania, ochrany, obnovy, prezentácie a popularizácie kultúrneho dedičstva Slovenska za predchádzajúci rok.

Z pôvodne marketingovo zameranej čitateľskej ankety časopisu sa sformovalo každoročné podujatie, ktoré popri ocenení laureátov prináša pravidelný prehľad o pozoruhodných výskumných objavoch a nálezoch, knižných vydaniach a periodikách, výstavách a stálych expozíciách, prírastkoch zbierok, pamiatkových obnovách a reštaurátorských akciách, vedeckých a kultúrnovýchovných podujatiach, audiovizuálnych a multimediálnych dielach týkajúcich sa starostlivosti o kultúrne dedičstvo a jeho spoločenské uplatnenie.
Od roku 1992 bolo na ceny nominovaných okolo 2200 titulov a akcií. Medzi doterajšími laureátmi sú okrem jednotlivcov aj právnické osoby – vedecké a kultúrne inštitúcie, cirkvi a náboženské spoločnosti, regionálne a miestne samosprávy, vedecké spoločnosti aj občianske združenia a prirodzene aj pamiatkové organizácie, múzeá, galérie, knižnice, archívy.
130 návrhov, sedem ocenených
Za rok 2020 bolo do siedmich kategórií navrhnutých vyše 130 nominačných návrhov, z ktorých redakčná rada vo funkcii odbornej poroty vybrala po dvojkolovom hlasovaní sedem výročných cien. Kategóriu venovanú odborným a popularizačným podujatiam pre pandémiu zrušili.

V kategórii objav – nález – akvizícia boli ocenené dva nálezy. Objav kamenného pastofória (sanktuária) v Kostole svätého Jána v Liptovskom Jáne umožnil komplexný reštaurátorský výskum omietok a zachovaných kamenných prvkov v interiéri. Pri ich čistení objavili reštaurátori pod vedením Michala Pleidela okrem zamurovaného otvoru a niky aj originálne kamenné články.