Leonardo da Vinci neznamená iba tajomnú Monu Lisu a Poslednú večeru. Leonardov príbeh je príbehom človeka s vášňou pre poznanie a pokrok. V jeho osobnosti sa jedinečným spôsobom stretol vedec, umelec a humanista.
Trinásť rokov s Leonardom
Pokus talianskeho spisovateľa, novinára, televízneho moderátora a vedeckého konzultanta sprostredkovať Leonardov život a dielo je sympatický novátorským prístupom. Autor rozpráva o slávnom umelcovi z pozície jeho asistenta Francesca Melziho.

Melzi bol u da Vinciho trinásť rokov ako jeho blízky spolupracovník, fanúšik i priateľ. Stal sa akoby jeho synom, sprevádzal majstra až do jeho smrti v roku 1519. Postaral sa o kompiláciu tisícok strán Leonardových poznámok a skíc. Melzi totiž ako jediný dokázal rozlúštiť Leonardovo zrkadlové písanie a jeho záhadné skratky.

Zdedil umelcove rukopisy, ale po istom čase sa o ne nikto poriadne nestaral. Melziho deti nahádzali na kopu do jednej sýpky všetky Leonardove denníky a kresby. Skončili v rukách priekupníkov a zberateľov, ktorí ich rozkúskovali. Je takmer isté, že polovica rukopisných kódexov sa stratila.
Polidoro vo svojej knihe spísal Melziho fiktívne spomienky. Keby spomienky Lenardovej spriaznenej duše ozaj existovali, bol by to výnimočný dokument. Napriek tomu, že ide o takúto fikciu, Polidoro sa na knihu poctivo pripravil štúdiom prameňov. Sám upozorňuje, že Leonardove vety sú na 99 percent autentické, prevzaté z jeho písomností, hoci sú občas prispôsobené súčasnému jazyku.
Most do súčasnosti
Leonardo je tu viac než v iných životopisoch predstavovaný ako vynálezca, povedané rečou dneška – inovátor a vizionár. Je všeobecne známy pokusmi v oblasti lietania. Menej sa vie o jeho priekopníckych objavoch v geológii. Ako jeden z prvých pochopil, čo sú fosílie. Neuspokojili ho dovtedajšie vysvetlenia a vytvoril vlastnú teóriu.