Ján Vasilko a ukážka z jeho víťaznej kolekcie. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
í a za Stranu železných. "Zvíťazila maľba, možno nabudúce zvíťazí iné médium," hovorí predseda poroty Dušan Zahoranský.
Vasilko (1979), čerstvý absolvent košickej Fakulty umení Technickej univerzity, sa ako jediný zo štyroch finalistov prezentoval maľbou. "Preto ma prekvapilo, že som vyhral," hovorí pre SME víťaz, ktorý začiatkom septembra v rámci výhry odchádza na šesťtýždňový pobyt do New Yorku. "Myslím, že za desať rokov zvíťazila maľba iba raz, preto som bol prekvapený, že som sa vôbec dostal medzi finalistov."
Cena Oskára Čepana sa tento rok niesla v znamení nových médií - videofilmov Radovana Čerevku, videoinštalácií Radima Labudu a svetelno-zvukovej inštalácie Ingrid Višňovskej. Tá vyhrala polročný pobyt v rámci prestížnej súťažnej prehliadky Ars Electronica v Linzi. "Preto ma nemrzí, že som Cenu Oskára Čepana nevyhrala," priznáva sa Višňovská, ktorú do Linzu vybrali spomedzi 1400 uchádzačov z celého sveta.
Projekt Jána Vasilka je súčasťou výtvarnej skupiny Strana železných. "So spolužiakom Petrom Králikom sme založili iniciatívu, založenú na princípe fungovania avantgárd začiatku 20. storočia," hovorí Vasilko. "Spája nás spoločný záujem a téma, ale každý na nej pracujeme svojím spôsobom, nezávisle od druhého."
Témou Strany železných sú stroje a fenomén skrachovaných JRD. "Je v nás akýsi smútok, nostalgia za starými strojmi na družstvách.
V žiadnom prípade neobhajujem komunizmus, ide skôr o absurdný humor." (kop)