„Manželia M-ovci sa brali v roku 1963, pretože, ako tvrdila manželka: zámerne ma oplodnil, aby si ma poistil pred odchodom na vojenskú službu. Pán M. uviedol, že ho jeho žena nakazila pohlavnou chorobou, ktorá zničila jeho dôveru v manželku.“
Prekvapuje vás, ako otvorene sa aj uprostred socializmu rozvodový súd zaujímal o intímny život ľudí? Nemalo by. Sexuálne správanie ľudí, ich vzťahy a reprodukcia boli pod drobnohľadom autorít odjakživa.
Sex len na okraji?
Cirkev aj svetská politika sexuálne správanie pozorne sledovala, usmerňovala, regulovala, ale aj zakazovala a trestala. Ako vyzeral a ako sa menil sexuálny život ľudí na Slovensku vďaka (alebo napriek) dramatickým spoločenským zmenám 20. storočia, ukazuje kniha Moc sexu – sex a sexualita v moderných dejinách Slovenska.

Je to odborná a pritom pútavá kniha, aká v našom kontexte doposiaľ chýbala.
Slovenský historický výskum sa vo všeobecnosti viac venuje veľkým udalostiam, osobnostiam alebo diplomacii a len okrajovo všednému životu. Sex a sexualita sa však čiastkovo vyskytuje v práci mnohých odborníkov a odborníčok z oblasti histórie, etnológie či sociológie.
Moc sexu
Paradigma Publishing, 2021
Autori a autorky kapitol:
- Miroslav Nemec
- Roman Holec
- Miloslav Szabó
- Denisa Nešťáková
- Dominika Kleinová
- Viktória Rigová
- Eva Škorvanková
- Kateřina Lišková
- Marta Botíková
- Veronika Valkovičová
„Ešte ako študentka, ktorá čítala práce mojich vyučujúcich, som sa s touto témou stretávala. Neskôr sa sexualita začala objavovať aj v mojom vlastnom výskume a veľmi som chcela, aby niekto túto tému v kontexte slovenských dejín spracoval. Keď takáto kniha neprichádzala, podujala som sa na ňu sama. Oslovila som viacerých odborníkov a odborníčky a všetci boli nadšení, pretože vlastný výskum im ležal v zásuvke,“ vysvetľuje okolnosti vzniku knihy jej zostavovateľka Denisa Nešťáková.
Sama do publikácie prispela kapitolou o sexuálnej výchove, v ktorej opisuje, čo sa o vzťahoch, intimite, ale aj o biológii vlastného tela ľudia dozvedali z oficiálnych zdrojov.