Byť spisovateľom nie je ľahké, nie každý sa narodí do bohatej rodiny a nie každý má šťastie, že si ho obľúbia hneď po jeho prvých básňach či románoch. Aj to je poznanie, ktoré prináša veľmi pekná kniha kolektívu britských autorov Spisovatelia (prel. B. Vinczeová, Ikar 2021).

Kniha je to zaujímavá najmä preto, že nie je interpretáciou kníh, ale predstavuje spisovateľov ako živé bytosti, ľudí, ktorí zápasili s týmto svetom a žili uzavretí „v ohnivom kruhu“ písania, ako autorské tvorivé zakliatie pomenoval autor predslovu James Naughtie, rešpektovaný britský novinár a recenzent, ktorý bol aj predsedom prestížnej Man Booker Prize.
Spisovateľská šľahačka

Kniha Spisovatelia nie je akademickou príručkou dejín literatúry, ale výberom autorov, ktorí tvoria čosi ako zlatý fond svetovej literatúry, a ich diela patria k tomu najlepšiemu, čo sa dá čítať. Čiže je to čosi ako literárny kánon, avšak v prípade tejto knihy prešpikovaný slaninou zaujímavostí a okorenený veľmi pekným obrazovým sprievodom.
Kniha je rozdelená na šesť časových období, pričom prvá kapitola nás sprevádza literatúrou do 19. storočia – najstarším autorom je Dante Alighieri. A ďalšie si rozkúskovali 19. a 20. storočia, pričom posledná kapitola je venovaná aktuálnej literárnej scéne. Práve dôraz na modernejšiu až súčasnú literatúru robí túto knihu zaujímavou, keďže predstavuje nielen klasiku, ale aj živé diela súčasnosti.