Odkedy Karel Čapek v roku 1920 napísal kultovú hru o robotoch, vzniklo na tému umelej inteligencie toľko rôznych variácií, že pri každej ďalšej má človek chuť povedať: Roboti? Zaujímavé. Zobuďte ma, keď nejaký napíše hru o Karlovi Čapkovi.

Nuž, budíček. Tomáš Studeník, mestský hacker a extrémny inovátor, ako si sám hovorí, sa rozhodol, že pri príležitosti blížiaceho sa stého výročia uvedenia R.U.R. sa o čosi podobné pokúsi. Vznikol tak projekt THEaiTRE, ktorého cieľom je zistiť, či robot dokáže napísať divadelnú hru. Okrem informatikov sa na ňom podieľa aj Divadelná fakulta Akademie múzických umění a Švandovo divadlo na Smíchove.
Prvý výsledok je už na svete. Experimentálna inscenácia s názvom AI: Když robot píše hru sa od februára hrá na doskách Švandovho divadla a nedávno ju mohli vidieť i účastníci novembrového anti-dystopického kongresu – medzinárodného online podujatia Goetheho inštitútu, venovaného reflexii budúcnosti v umení. Za jej „autora“ si však realizátori projektu nevybrali robota v čapkovskom slova zmysle.

Namiesto toho pracovali s programom či presnejšie povedané jazykovým modelom vyvinutým konzorciom OpenAI (jeho spoluzakladateľom bol i vizionár Elon Musk). Tento program – „postrčený“ zakaždým niekoľkými úvodnými, človekom napísaným vetami – postupne vygeneroval text ôsmich dejstiev. Keďže zásahy ľudí netvoria v scenári viac ako desať percent, vzniknutá inscenácia vošla do histórie ako prvá hra napísaná umelou inteligenciou.