Horor je žáner prinášajúci zvláštne prekvapenia v tom, čím všetkým dokáže vyvolať v ľuďoch pocit hrôzy. Jedným z najväčších majstrov komiksového hororu je japonský scenárista a ilustrátor Džundži Itó a jeho prístup k žánru je veľmi originálny, venuje sa klasickým témam duchov a monštier, no aj nezvyčajným príbehom o obsesii špirálovitými útvarmi, prenikaním nepochopiteľných javov do nášho sveta a ich zmiznutím bez akéhokoľvek racionálneho vysvetlenia.
Nezvyčajné začiatky a hrôza každodennosti

Džundži Itó pôvodne vyštudoval zubnú techniku a túto profesiu istý čas aj vykonával. Popri zamestnaní začal kresliť hororové príbehy a významne na seba upozornil získaním ceny Kazua Umezu za hororový príbeh, z ktorého neskôr vzišla séria Tomie o krásnej žene, ktorá vyvoláva posadnutosť u mužov, ktorí sa do nej zamilujú. Vyplýva z toho však extrémna žiarlivosť a následné násilie, keď sa muži kvôli nej vzájomne vraždia, no aj ju samotnú pravidelne zavraždia. Znovu sa však inkarnuje a takto neustále roztáča koleso udalostí ďalšieho násilia, manipulácie a šialenstva.

Itó začal tvoriť na konci osemdesiatych rokov a profesionálne sa mange venoval od deväťdesiatych rokov, pričom tesne pred príchodom milénia vytvoril fenomenálne dielo Špirála a na začiatku nového tisícročia publikoval ďalší mimoriadny počin s názvom Ryby – Útok z hlbín. Niektoré z jeho diel boli aj sfilmované buď v hranej, alebo animovanej podobe.
Itó je zaujímavý aj tým, že vysvetľuje zdroje svojich nápadov. Od pobytu na učilišti cez listovanie módnymi časopismi po sny alebo historky z detstva. Každodennosť je pre neho asi najčastejší prameň, ktorý sa zmení na prúd príšerných udalostí.
Asi neprekvapí, že popri japonských manga hororových autoroch (u nás prakticky neznámych) uvádza ako inšpiráciu tvorcov ako H. P. Lovecraft, H. R. Giger alebo Salvator Dalí. Oplatí sa spomenúť, že Itó je aj viacnásobným nositeľom prestížnej Eisnerovej ceny: v roku 2019 ju získal za adaptáciu Frankensteina a v roku 2021 za komiksy Remina a Venus in the Blind Spot.
Rôzne podoby posadnutosti
V prímorskom mestečku Kurouzu (názov sa dá preložiť ako Čierna špirála) sa všetko začína nevinne. Mladí ľudia navštevujú školu, randia, riešia svoje problémy, ich rodičia pracujú, všetci sa poznajú. Lenže svet je plný nepochopiteľných javov a šialenstvo striehne v trhlinách reality.