SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Herec Koleník: Začínam sa čoraz viac podobať na otca vo veciach, s ktorými som s ním nesúhlasil

Rozhovor o radostiach i strastiach.

Ján Koleník (Zdroj: TASR)

Považujú ho za suveréna, pritom on je dodnes trémista. Hoci má certifikát na práce vo výškach a vedel by podmínovať aj nemocnicu, v skutočnosti má strach z výšok i z veľkej vody.

Tancoval, maľoval, mal obývačkovú kapelu, chcel byť prírodovedcom. Dokonca nakrútil dokument o kačiciach. Dnes je JÁN KOLENÍK jedným z najobsadzovanejších slovenských hercov a snaží sa vymaniť z typovej škatuľky svalnatého hrdinu.

Teší sa, že v postave lekára v seriáli Druhá šanca si bude môcť zahrať typovo odlišného človeka, ktorý sa navyše v priebehu času mení.

„Niežeby sa zásadne zmenil, všetko v ňom je, len sa to postupne odkrýva po vrstvách ako cibuľa. A to je herecky zaujímavé. To tajomstvo,“ vysvetľuje a dodáva, že on sám sa vekom začínam stále viac podobať na otca vo veciach, v ktorých s ním nesúhlasil a snažil sa ich v sebe potlačiť.

Skutočne ste vo vašej takmer dvadsaťročnej kariére ešte nikdy nehrali lekára? Až teraz, v Druhej šanci?

Nehral. Nie som, žiaľ, ani dobrý divák podobných seriálov, pretože som tak trochu hypochonder (smiech), ale som rád, že v tejto dobe namierenej proti lekárom a odborníkom, v čase, keď si dennodenne uvedomujeme, v akom stave je naše zdravotníctvo, je to pre mňa veľmi zaujímavá téma na seriál.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V princípe ide vždy o ľudí a ich príbehy.

A hlavne ide o vzťahy. Ale nie bulvárneho charakteru, každý s každým. Páči sa mi, že v našom prípade ide o veľký životný príbeh. Že divák môže prežiť s mojím hrdinom kvalitnejší dramatický oblúk, že ide o skutočný príbeh, skutočného človeka, že to má aj morálny, aj etický rozmer nie len v medicíne, ale aj v živote a veľkú tému rodiny.

Ale uvedomujem si aj to, že seriál pre komerčnú televíziu musí byť vždy v trocha atraktívnejšom šate.

Hráte internistu, to sú tí detektívi, ktorí nerežú, ale musia zistiť z rôznych príznakov, čo tomu človeku je.

Áno, u nás netečie krv, ale práve naopak, cez sociálne pomery a rodinné tajomstvá pacientov, sa dostávame k ich skutočným problémom, nie len k diagnóze. Páči sa mi, že niekoľkokrát zaznie veta „neliečime chorobu, ale pacienta“. Niečo, v čom je viac psychológie, osobnejšieho prístupu, empatie.

Poznáme to dobre, lekári sú dnes vyčerpaní, demotivovaní, je ich málo, pracujú nadčasy, a do toho prídu pacienti, ktorí si myslia, že ich problém je jediný a najzávažnejší, a lekár patrí len im, že nemá inú prácu, nemá rodinu, oni si platia poistné, tak nech sa o nich stará.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Máme rokmi zanedbanú prevenciu, čiže celý systém je v podstate od základu dlhoročne pokazený. A do toho pandémia a útoky na lekárov a ich rodiny, nezmysly, že falšujú covidové testy a podobne.

Preto sa mi v našom seriáli páči moment pochopenia vzťahu lekár a pacient, vzájomný rešpekt a komunikácia. Skúma, kedy lekár prekračuje svoje kompetencie, kedy sa pacient má právo sťažovať, kedy lekár urobí chybu a podobne.

Videli ste aj taliansky seriál, podľa ktorého je Druhá šanca nakrútená?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Generálny riaditeľ verejnoprávneho RTVS Jaroslav Rezník

Počas piatich Rezníkových rokov RTVS bojovala aj o dôveru diváka


1 h
Austin Butler vo filme Baza Luhrmanna Elvis.

Po tomto filme bude zase Elvis Presley cool.


4 h
Božidara Turzonovová oslávi v sobotu 28. mája 80 rokov.

Obľúbená herečka slávi okrúhle jubileum.


6 h
Dokumentárny cyklus o nezávislých kultúrnych centrách na Slovensku Ostrovy štartuje 30. mája na RTVS.

Divadlo Pôtoň z Bátoviec otvára sériu dokumentov Ostrovy.


26. máj
SkryťZatvoriť reklamu