Luxemburg 3. júla (TASR) - Medailu za zásluhy v oblasti spájania národov západnej a východnej Európy prostredníctvom hudby udelila luxemburská vláda dirigentovi Jackovi Martinovi Händlerovi, pôvodom zo Slovenska, ktorý už 16 rokov žije v Luxembursku.
Ocenenie umelcovi odovzdal bývalý predseda Európskej komisie a luxemburský expremiér Jacques Santer na začiatok slávnostného koncertu, ktorý sa v piatok uskutočnil v novej budove luxemburskej filharmónie v rámci týždňa podujatí venovaných otvoreniu modernej novostavby.
V krátkom príhovore sa Händlerovi za jeho zásluhy o živé prepojenie kultúr západnej a východnej Európy poďakoval európsky komisár pre kultúru a vzdelávanie Ján Figeľ, ktorý je podľa vlastného vyjadrenia hrdý, že tento umelec je reprezentantom slovenského národa.
V koncertnej sále novej luxemburskej filharmónie následne odznela Ceciliánska omša od Josepha Haydna s medzinárodným obsadením. Ako sólisti sa predstavili sopranistka Sibylla Rubensová z Nemecka, rakúska mezzosopranistka Elisabeth Kulmanová, Steve Davislim, tenorista z Austrálie a rakúsky barytonista Adrian Eröd.
Zo Slovenska hosťoval Spevácky zbor mesta Bratislava so svojím dirigentom, profesorom Ladislavom Holáskom. Spoluúčinkoval orchester Európski sólisti Luxemburg, ako aj členovia zboru luxemburského konzervatória so zbormajstrom Pierrom Nimaxom.
Koncert pod taktovkou dirigenta Jacka Martina Händlera si vypočul aj starosta mestskej časti Bratislava-Staré mesto Peter Čiernik.
Jack Martin Händler, huslista a dirigent, sa narodil v roku 1947 v Bratislave. Štúdium absolvoval na VŠMU, ako aj na konzervatóriu v Moskve, kde bol žiakom Davida Oistracha. Časom zamenil husle za dirigentskú paličku a čoskoro získal povesť dirigenta medzinárodného rangu. Za zásluhy v oblasti hudby získal viacero medzinárodných cien a vyznamenaní, vrátane Ceny primátora mesta Bratislava 2000 za mimoriadne zásluhy a oživenie hudobných tradícií mesta.
Novú budovu Filharmónie Luxemburg oficiálne otvorili 26. júna za prítomnosti veľkovojvodu Henriho, vysokých štátnych predstaviteľov a čestných hostí predstavením v Koncertnej sále veľkovojvodkyne Joséphine-Charlotte. Podujatie sa zároveň nieslo v znamení ukončenia luxemburského predsedníctva v EÚ.
"Je to absolútne nový dom, ktorý je európskym domom, a preto som rád, že medzi účinkujúcimi sú aj speváci z Bratislavy. Chcem vám za to poďakovať a som presvedčený, že spoločne tu niečo zanecháme," povedal dirigent Händler členom Speváckeho zboru mesta Bratislava pred piatkovým koncertom.
Luxembursko vypísalo v roku 1997 medzinárodnú súťaž na architektonické stvárnenie novej filharmónie, ktorú vyhral architekt Christian de Portzamparc, rodák z Casablanky, žijúci v Paríži. Výberovú komisiu presvedčila "citlivosť a dynamická elegancia" jeho návrhu. Veľká koncertná sála s kapacitou 1500 miest, má organ s 81 registrami z berlínskej organovej dielne Karla Schukeho. Pôvodne navrhované stavebné náklady vo výške 78 miliónov eur museli luxemburskí zákonodarcovia navýšiť na konečných 113,5 milióna eur.
ed žab