Keď pred jeden a pol rokom vznikla iniciatíva Zachráň knihu, nik netušil, aké naberie obrátky a koľko spisovateľov či vydavateľstiev sa zapojí do jej aktivít. Nosnou myšlienkou bolo šíriť osvetu o súčasnej domácej literatúre a prioritou sa stalo osloviť čitateľov na sociálnych sieťach, kde sa sústredila veľká časť ľudí najmä počas viacerých lockdownov.

Zámer priblížiť autorov i samotné knihy dostal nový rozmer. Priateľský. Prostredníctvom videí, online besied, kvízov a predovšetkým formou priamej komunikácie s cieľovými skupinami sa rozhodli priniesť niečo viac, niečo osobné, čo nebude zaváňať prvoplánovou reklamou a snahou o čo najvyššie predaje.
To sa z veľkej miery aj podarilo a za uplynulý čas vzrástol záujem o domácu tvorbu. Svedčia o tom aj recenzie pôvodných kníh nielen na profiloch bookstagramerov.
Nielen knihám, ale aj ľuďom
Knižný trh čelil už počas prvej vlny pandémie mnohým problémom. Spisovatelia nechceli čakať so založenými rukami a vyplakávať nad nepriaznivou situáciou. Časom sa však autori iniciatívy zamerali aj na iné ciele. A to pomáhať a zachraňovať nielen knihy, ale najmä ľudí. Knihami. Príbehmi. Pomocnou rukou, ak treba.
Táto snaha počas predvianočných dní vyústila do akcie Knihy pre zdravotníkov v prvej línii, teda obdarovať zdravotníkov z najviac vyťažených covidových oddelení po celom Slovensku knihami domácej produkcie a prejaviť im tak vďaku za nasadenie pri záchrane životov (za nápadom stojí autorka tohto textu – pozn. red.).