SME
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Kalmus: Keď idú po ulici nevybúrení blbci, čo nemali dlho rande, mám po chlebe

Po bitke mu neposkytol prvú pomoc ani lekár Raši.

Peter Kalmus. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

Tí, ktorých dráždi, ho volajú košický idiot alebo zradca národa. Ohrozujú ho na ulici a verbálne posielajú do plynu. Už dostal facku i bitku a prvú pomoc mu odmietli podať aj lekári, ktorí stáli na blízku, napríklad poslanec Raši.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PETER KALMUS je jediným výtvarníkom na Slovensku, ktorý vyvoláva také vášne. Obdiv aj odpor. Je umelcom gesta, nepohodlným občanom, ktorý siaha ľuďom na modly a demaskuje ich nešikovne skrývanú náklonnosť k zločinným režimom.

Zvyčajne pri tom končí na polícii, už ho však museli brať aj do nemocnice.

Po tom, ako sa v miestnom zastupiteľstve vo Varíne na konci roka nepodarilo presadiť premenovanie Ulice Dr. Jozefa Tisa, o čo sa dlhodobo snaží, prišiel tabuľku ručne odmontovať. A opäť raz vyvolal nenávistnú reakciu.

Za umelcom - provokatérom sa pritom skrýva citlivý človek. Keď sme mu volali, už mal za sebou iný zážitok. Bol sa pozrieť na dom, ktorý zostal po Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej.

Po návrate domov nemohol spať a na istý čas prišiel o pamäť.

Ulica Dr. Jozefa Tisa vo Varíne vám nedá spávať už niekoľko rokov. Pred časom ste na tejto ulici vysypali bahno a výkaly. Komu mali symbolicky patriť? Tisovi alebo ľahostajným obyvateľom?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

To som urobil presne po vyhlásení výsledkov volieb, v ktorých sa prvýkrát dostali do parlamentu fašisti na čele s Kotlebom. Bol 14. marec a ich bolo štrnásť, čo sa mi zdalo symbolické.

Nevzal som výkaly, len čisté bahno. Keď som v Piešťanoch, často s bahnom pracujem, experimentujem s ním a suším ho - prach si, na prach sa obrátiš. Blato má okrem iného aj liečivé účinky. Bol som zvedavý, ako na to Varín zareaguje, ale nejako to ľudí nevyrušilo, dokonca ani poslankyňa Ticháková, ktorá teraz iniciovala zmenu názvu ulice, si na to nepamätá.

Zrejme ho niekto na druhý deň zmyl a život išiel ďalej.

Súvisiaci článok Kňaz Halík: Fanatické prejavy náboženstva si zaslúžia odmietnutie ateistov Čítajte 

Čo by sa muselo stať, aby sa ulica premenovala?

Neviem si predstaviť, ako by sa to mohlo pohnúť. Možno novými komunálnymi voľbami, ktoré nás tento rok čakajú. Predvčerom som so starostom volal. Názov ulice vraj zdedil a poslancov teda nemôže nútiť do zmeny názvu. Upozornil ma tiež, že keď mu polícia z Terchovej tabuľku odovzdá, hneď ju namontuje späť, pretože ulica nemôže byť bez pomenovania.

Bol som rád, že mi vôbec nezložil telefón, na rozdiel od iných poslancov, ktorí mi ani nie sú ochotní odpovedať na e-mail.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V akom rozpore to žijeme, keď oslavujeme Slovenské národné povstanie a zároveň aj Jozefa Tisa, ktorý ho potláčal a verejne vyznamenával vojakov za to, že strieľali do partizánov?

Starosta Varína nemá právomoc zmeniť názov ulice sám?

Nie, to musí odhlasovať zastupiteľstvo, dokonca trojpätinovou väčšinou. Nestačí na to ani obyčajný návrh, ako to urobila poslankyňa Ticháková, musí predtým dôjsť k zmene všeobecného nariadenia. Je to patová situácia.

Väčšinu ľudí vo Varíne to nezaujíma, nepoznajú históriu. Považujú to za banálne problémy, kvôli nejakej pani Tichákovej si nebudú teraz meniť doklady. Nepomohol ani prísľub, že sa aj s našou pomocou vyhlási verejná zbierka, čím sa im prispeje na náklady, ktoré sú s tým spojené.

Ponúkli sme sa tiež, že necháme vyrobiť nové tabule s neutrálnym, nekontroverzným názvom. Ani to nimi nepohlo.

V akom ste potom rozpoložení, keď vidíte, že vaše úsilie nikam nespeje? Cítili ste hnev alebo zúfalstvo, keď niekto po odstránení tabuľky napísal názov ulice obrovským ružovým písmom na bránu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tentoraz som cítil najmä údiv. Ešte v čase, keď na polícii vypovedal môj kamarát, kolega a v istom zmysel spolupáchateľ priestupku Michal Greško, už mi písal pán, ktorý to urobil.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dom s garážou, hospodárskou budovou aj s rozľahlým pozemkom v Revišskom Podzámčí kúpila Enter AD Michala Gučíka v roku 2020

Gučík tvrdí, že sa ku kauze tunelovania Vojenského spravodajstva nemôže vyjadriť.


15 h
Sledujeme výsledky parlamentných volieb 2023 minútu po minúte

Priebeh hlasovania je zatiaľ pokojný, predčasné parlamentné voľby 2023 sledujeme minútu po minúte.


a 7 ďalší 4 h
Oficiálne kompletné výsledky volieb bývajú dostupné v nedeľu okolo poludnia.

Prvé výsledky nabehnú v sobotu po desiatej večer.


4 h
Marek Uram sa raduje z gólu s Radoslavom Kropáčom (vľavo) a Romanom Kukumbergom (vpravo) v zápase Slovan Bratislava - Tampa Bay Lightning.

Domácich chválil aj tréner Tampy Bay, tí boli z výsledku nešťastní.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu