Kniha rozhovorov Jána Štrassera s Martinom Bútorom Rozhovory o časoch, ktoré sme žili a žijeme by mohla zaujať každého, kto sa zaujíma o uplynulých sedem desaťročí politického, spoločenského a kultúrneho vývoja na Slovensku i v blízkom, ale aj vo vzdialenejšom zahraničí cez prizmu ich pozorného svedka, zasväteného komentátora a v nejednom prípade aj dôležitého aktéra.

Kto sa len trochu zaujíma o dianie okolo nás, vie, že hlavný hrdina tejto knihy bol jedným z kľúčových aktérov Nežnej revolúcie, poradcom prezidentov Václava Havla i Andreja Kisku, naším úspešným veľvyslancom v USA, prezidentským kandidátom či zakladateľom a neskôr čestným prezidentom Inštitútu pre verejné otázky (IVO).
Echo, KŽ, SZOPK...
Už menej ľudí registruje, prípadne si pamätá na jeho pôsobenie v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, keď bol kľúčovou osobnosťou časopisu vysokoškolákov Echo (a neskôr Reflex), že chvíľu robil aj v kultovom Kultúrnom živote, alebo na to, že pôsobil v protialkoholickej poradni, že inicioval sériu rozhovorov s tými, ktorí a ktoré prežili holokaust, že za docenta sa habilitoval na Karlovej univerzite, či na to, že je nielen autorom a editorom desiatok odborných publikácií, ale aj výborným beletristom.

Ešte menej ľudí registruje, že pred Nežnou revolúciou bol členom Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, chodil na brigády do Horského parku a pomáhal s opravou kláštora v Marianke, vystúpil s odvážnym a trefným príspevkom na bratislavskej mestskej ochranárskej konferencii v apríli 1989 a odvtedy celé desaťročia monitoruje naše ochranárske aktivity.
O tom všetkom sa v knihe rozhovorov pomerne podrobne píše. Jednak v rovine spomienok na časy Bratislavy/nahlas a podobných ochranárskych aktivít z osemdesiatych rokov minulého storočia, jednak v rovine názorov na momentálnu environmentálnu situáciu u nás i vo svete, ktorej sa v knihe venuje celá kapitola s názvom Betón symbolizoval pokorenie prírody. Martin Bútora v nej dokazuje, že aj v tejto problematike je veľmi dobre zorientovaný, čo, žiaľ, nemožno povedať o veľkej väčšine ostatných našich intelektuálov jeho rangu.