„Pokračujte v tom, čo robíte,“ povedal Winston Churchill mladučkému vojakovi, ktorý práve staval detský vláčik pre Churchillovho vnuka Winstona jr. „Hill rozložil celú vláčikovú dráhu. Churchill ho stále pozoroval. „Postavte jeden rušeň na koľajnice,“ povedal. Hill to urobil.

Natiahnutý rušeň začal chodiť dookola. „Vidím, že máte dva rušne,“ povedal Churchill. „Dajte na koľajnice aj ten druhý.“ Hill to urobil. Teraz krúžili po trati dva rušne jeden za druhým. Churchill s cigarou v ústach sa zosunul na všetky štyri.
A s očividným potešením prikázal. „A teraz nech sa zrazia!“
Nemohol som tomuto obrazu odolať, lebo síce akosi nepriamo, ale výstižne ukazuje na jednu významnú stránku osobnosti Winstona Churchilla – na jeho schopnosť vidieť za roh, na vyžívanie sa v dramatických situáciách a na nesmiernu ľudskosť aj v ťažkých časoch – ale aj osobné pôžitkárstvo v medziach reálnych možností (bolo leto 1944, vojna ešte stále v plnom prúde – a ešte stále nie celkom rozhodnutá, Londýn ešte stále bombardovaný).
Od 10. mája 1940 do 10. mája 1941

Hrdina a hriešnik. Sága o Winstonovi Churchillovi, jeho rodine a bitke o Britániu, kniha Erika Larsona, amerického žurnalistu a autora historickej literatúry, zaznamenáva mimoriadne príťažlivým spôsobom jeden rok Churchillovho života (od 10. mája 1940 do 10. mája 1941) – rok, ktorý sa začal jeho nástupom do funkcie ministerského predsedu, Hitler v tom čase napadol Belgicko a Holandsko.
O rok neskôr, keď sa Larsonova kniha de facto končí, do Británie tajne priletel tretí muž Hitlerovej mocenskej mašinérie Rudolf Hess, aby sa bez Hitlerovho vedomia pokúsil dojednať prímerie s Britániou, a Londýn bol v tú noc postihnutý najväčším bombardovaním v jeho dejinách.