Je to len pár akordov, vtieravý refrén a bicie v pochodovom tempe evokujúcom vojenskú kapelu. Pieseň Sunday Bloody Sunday (Nedeľa, krvavá nedeľa) od kapely U2 dokázala, že protestsongy nemusia skladať len folkoví muzikanti, ale aj mladá skupina postpunkovej novej vlny.
Pieseň s textom o masakri, pri ktorom pred päťdesiatimi rokmi britskí výsadkári v severoírskom meste Derry zastrelili štrnásť neozbrojených demonštrantov, zaradil časopis Rolling Stone na zoznam 500 najvýznamnejších piesní všetkých čias.
Krvavá nedeľa 30. januára 1972 sa symbolom dlhodobej vzájomnej nenávisti a nezmyselného násilia. A pieseň U2 je ikonická. Írski muzikanti sa ňou zásadne postavili proti násiliu v Severnom Írsku.

Vteliť strach a nespokojnosť do hudby
„Bol som sám, nič sa mi nedarilo a strašne som sa pohádal s dievčaťom, pretože som pracoval, keď všetci ostatní boli na dovolenke. Zrejme som mal byť tiež na dovolenke a nestrácať čas skladaním pesničiek, pretože bolo jasné, že mi to vôbec nejde. Urobil som jedinú vec, čo mi napadla, a vtelil som všetok svoj strach a nespokojnosť a sebanenávisť do hudby. Vzal som gitaru a pustil som to všetko von.“