Laureátkou Ceny Oskára Čepana za rok 2021, súťaže slovenských vizuálnych umelcov do 40 rokov, je Év van Hettmer.
„Udelením ocenenia chce porota vyzdvihnúť naliehavosť, smelosť, dôvtipnosť a múdrosť, ktoré priamo prejavila v konfrontácii sexizmu, v umení, kultúre a všade okolo, pričom si udržiava svoju pozíciu maliarky a to tak, že vytvorila svoj vlastný umelecký jazyk farieb a tvarov, reči a konania,“ napísali vo svojom vyhlásení členovia odbornej komisie, ktorá sa skladala z: Kathrin Bentele, riaditeľka Kunstverein für Rheinalde und Westfallen, Søren Grammel, donedávna aktívny v Kunstmuseum Gegenwart v Bazileji, toho času nezávislý kurátor, Edith Jeřábková, ktorá je aktívna ako kurátorka v PLATO Ostrava, Margot Norton, kurátorka z New Museum v New Yorku a Jan Verwoert, pôsobiaci na Oslo National Academy of the Arts a Piet Zwart Institute v Rotterdame.

"V mojej tvorbe sa venujem intimite, ženskej sexualite, ale je to hlavne o pocite seba samého a zakotvení identity - ako prežiť a navigovať sa v tomto svete," povedala Év van Hettmer.
"V tejto súťaži som sa cítila dobre, sama sebou, prvých osemdesiat percent súťaže som si užívala, pretože to bola pocta a veľký kompliment pre mňa, je to spätná väzba pre umelca, čo je naplňujúce a dáva to ďalšie sily do práce," povedala Év van Hettmer, ktorá svoje dielo tvorila v Hamburgu, kde žije.
Rodáčka z Nitry si prevzala cenu - umelecké dielo, ktoré vytvorila minuloročná víťazka Ceny Oskára Čepana Daniela Krajčová. Získala tiež finančnú odmenu, dvojmesačný rezidenčný pobyt v Residency Unlimited, partnerskej inštitúcii projektu v New Yorku a samostatnú výstavu alebo inú prezentačnú aktivitu na Slovensku.

"Výsledná finálová pätica umelcov a umelkýň bola konsenzom medzinárodnej poroty na jar 2021, vybrali veľmi trefne. Napriek tomu, že sa tu stretávajú veľmi rôznorodé autorské prístupy, vyjadrenia a naratívy, výstava vo výsledku funguje v komuniké s krízou a všetkým, čo sa nám tu za posledné dva roky deje," zhodnotila Lucia Gavulová, riaditeľka Nadácie - Centrum súčasného umenia, ktorá Cenu organizuje a spolukurátorka výstavy, na ktorej svoje diela prezentujú maliarky Év van Hettmer a Viktorie Langer, digitálna umelkyňa Tamara Kametani a multimediálni umelci Luki Essender a Ondřej Houšťava.
Výstava diel laureátky a finalistov Ceny Oskára Čepana All In. At Least, a Possibility... v Kunsthalle Bratislava potrvá do 28. februára.