BRATISLAVA. Podmienky vôbec nemali ľahké. Pracovali v neznesiteľnom teple a prachu, nemali okná, cez ktoré by mohli vyvetrať, priestor sa nedal vychladiť. Od začiatku do konca zmeny si nepočuli slova, stroje vydávali obrovský hluk.
Priam rachot.
No keď im v roku 2009 oznámili, že výroba sa končí, podnik sa zatvára a stroje vypínajú, to ticho ich nijako nepotešilo. Technický riaditeľ Juraj Grábl si na tú chvíľu spomína: "Znelo to tak, ako keby sa zastavilo srdce."
Textilná továreň Merina v Trenčíne patrí k tým industriálnym miestam, ktoré nás kedysi pozdvihli, prežili vďaka socializmu alebo napriek nemu, a dnes nevieme, ako sa k nim postaviť. Aj jej bude venovaný jeden diel z ďalšej série dokumentárneho cyklu Budujeme Slovensko, ktorú RTVS začne vysielať 21. februára až do 16. mája.
Pamiatka, ktorá je v troskách
V Merine sa vyrábalo viac ako storočie. V roku 1907 fabriku založila rodina francúzskych podnikateľov Tiberghienovcov. Ako to vo Francúzsku býva, mysleli esteticky, do industriálneho areálu sa vchádzalo zakvitnutou stromovou alejou.