Po knihe Superveľmoc? Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne prináša vydavateľstvo Hadart Publishing ďalšiu podobnú publikáciu, tentoraz s názvom Afrika. Neznámy kontinent. Podobne ako pri Číne aj tentoraz sa podarilo zostavovateľovi (v tejto knihe je ním Silvester Trnovec, pracovník Ústavu orientalistiky SAV) poskladať tím slovenských a českých odborníkov s orientáciou na africké reálie a ponúknuť čitateľom mimoriadne zaujímavý text (afrikanista Getnet Tamene pochádza z Etiópie, žije na Slovensku, je autorom kapitoly Zopár úvah o panafrikanizme).

Osemnásť kapitol od pätnástich autorov na 430 stranách má ambíciu viac-menej komplexne zaznamenať dejiny Afriky od „kolísky ľudstva“ cez obchod s otrokmi, kolonializmus až po súčasné vnútrokontinentálne konflikty či zaradenie „čierneho kontinentu“ do globálnych trendov, farebné revolúcie, migračnú a klimatickú krízu nevynímajúc.
Budúcnosť Európy a Afrika
Podobných publikácií o Afrike nie je na domácom trhu od domácich autorov veľa, skôr naopak – o to je publikačná činnosť vydavateľstva založeného mladými slovenskými historikmi záslužnejšia.

Záujemcom o danú tému môžem so súhlasom zostavovateľov odporučiť aj 800-stranovú vysokoškolskú učebnicu Geografia Afriky, ktorá je prístupná na internetovej stránke Katedry regionálnej geografie a rozvoja regiónov na Prírodovedeckej fakulte UK.
Publikáciu otvára úvodná kapitola Miše Krenčeyovej Afrika už nie je ďaleko – vnímanie Afriky v našej spoločnosti, kde možno povrchného čitateľa zaskočí konštatovanie, že „poznanie Afriky a jej obyvateľov nikdy nebolo v našej spoločnosti dôležitejšie ako dnes. Odborníci z viacerých vedných disciplín dokonca upozorňujú, že budúcnosť Európy v 21. storočí leží do veľkej miery práve v Afrike“.