„Architekt nemôže byť citlivka. Každá stavba žije svojim životom a prejavuje sa v nej inteligencia jej užívateľa a majiteľa,“ vravel v roku 2020 v dokumente Ikony, ktorý odvysielala RTVS.
Keď však s režisérkou Kristínou Leidenfrostovou prechádzali okolo mŕtveho Hotelu Kyjev alebo necitlivou rekonštrukciou zničeného obchodného domu Slimák, nezdalo sa, že ich stav sa ho netýka.
Mnohé jeho stavby doplatili na nezáujem mesta, necitlivé zásahy majiteľov aj predsudky.

Vo veku 91 rokov zomrel architekt Ivan Matušík, predstaviteľ neskorej moderny a autor mnohých kľúčových stavieb hlavného mesta, ktoré pozná každý, kto sa kedy Bratislavou prešiel.
Bol autorom obchodného domu Prior a hotelu Kyjev, Novej Tržnice na bratislavskom Trnavskom mýte, plavárne Lafranconi i nákupného domu Slimák.
Okrem Bratislavy spoluvytváral aj podobu ďalších slovenských miest. Je autorom nákupného strediska v Martine, obchodného domu Prior v Nitre aj rehabilitačného ústavu Baník v Bojniciach.
"Špecifická spomienka sa spája aj s mojím najväčším projektom - Centrum Obchodná z roku 1970 až 1973," povedal v roku 2005 pre SME Matušík. "Na tomto projekte sme spolu s tridsiatimi spolupracovníkmi v mojom ateliéri odpracovali tisíce hodín. Ale realizácie sme sa nedočkali. Žiaľbohu, aj toto patrí k práci architekta. Ani na realizáciu projektu bratislavského Podhradia z roku 2002, ktorý zvíťazil v súťaži, nestačil verdikt odbornej poroty. Jednoducho - politika a peniaze ovládajú aj súčasnosť," dodal.
Medzi jeho posledné významné diela patrí napríklad futuristický rodinný dom Elipsion v Senci.

Kedysi pekný nákupný dom Slimák
„Ide o to, aká je miera zásahov. To čo sa udialo v Slimáku, je znehodnocujúci zásah. Nenechali ani pôvodnú dlažbu ani sklobetónovú fasádu. Už je to len taká spomienka,“ vraví sklamane v dokumentárnom filme a priznáva, že do jeho okolia chodí nerád.