Vymykal sa spomedzi ostatných členov politbyra. Na pohrebe Konstantina Černenka (bol tretím generálnym tajomníkom ÚV KSSZ, ktorý zomrel v rýchlom slede niekoľkých rokov) zaujal na prvý pohľad – nejaký je pohyblivý, tento asi vydrží dlhšie, poznamenal kolega Imro, keď sme v zasadačke východoslovenského vydavateľstva povinne pozerali priamy prenos z pohrebu ďalšieho sovietskeho genseka a prvýkrát sme videli nového generálneho tajomníka ÚV KSSZ.

Nebola to poznámka len cynická, ale aj výstižná – Leonid Brežnev zomrel v roku 1982, jeho nástupca Jurij Andropov v roku 1984 a Černenko v roku 1985. Medzi gerontmi z politbyra bol Černenkov nástupca, 54-ročný Michail Gorbačov akoby z iného sveta – napokon sa ukázalo, že aj bol a že do nového sveta previedol celý bývalý ostblok.
Aj za cenu svojho politického konca. To sme však v marci 1985 ešte netušili, podobne ako nikto na Západe, tajné služby za železnou oponou nevynímajúc.
Prvé stretnutie s Gorbim
„János, Busha sa opýtam, či si pamätá na vojenskú mapu na Malte... Alebo Kohla, či by mu opäť vyhŕkli slzy ako vtedy, keď som súhlasil so zjednotením Nemecka,“ povedal mi Gorbačov sotva polhodinu po našom zoznámení v lete 2000 v pracovni prezidentského apartmánu hotela Sacher vo Viedni.
Touto vetou som od neho prakticky získal súhlasné stanovisko: prijíma zverenú úlohu, bude moderátorom dokumentárneho cyklu o svetových politikoch,“ píše János Zolcer o svojom prvom stretnutí s Michailom Gorbačovom v knihe Gorbačovove tajomstvá.
Ako sa z obyčajného vidieckeho chlapca stal štátnik, ktorý zmenil svet (Slovart 2021). Zorganizovať stretnutie bolo napokon veľmi jednoduché, ak poznáte tých správnych ľudí.
János Zolcer sa narodil v Československu, má maďarskú národnosť, v roku 1986 emigroval a dostal sa až do Mníchova, kde založil vlastnú produkčnú spoločnosť a postupne otvoril pobočky v dvadsiatich krajinách sveta.
V roku 2000 býval v Grünwalde pri Mníchove; o niekoľko ulíc ďalej žil mediálny magnát a obchodník Jóska Ferenczy (Josef von Ferenczy), ktorý do Nemecka emigroval z maďarského Kecskemétu v roku 1956. A tento Jóska sa dobre poznal s bývalým nemeckým ministrom zahraničných vecí Hansom Dietrichom Genscherom, ktorý mal veľmi dobré vzťahy s Michailom Gorbačovom.
Zolcer sa v tom čase rozhodol natočiť dokumentárny seriál so žijúcimi predstaviteľmi svetovej politiky, ktorí v rokoch 1989 – 1990 zásadným spôsobom zmenili svet.