Ôsmy ročník prehliadky súčasných severských filmov SCANDI 2022 priniesol nielen fenomenálnu Trine Dyrholmovú v hlavnej postave historickej drámy Margrete – kráľovná severu, ale i mnoho ďalších zážitkov – filmových aj nefilmových.
Dánska regentka Margrete I. (1353 – 1412) zjednotila v Kalmarskej únii Dánsko, Nórsko a Švédsko, pričom súčasťou Nórska bol Island a Švédsku zasa patrilo Fínsko. Vládla tak celej Škandinávii, v ktorej napriek etnickým i obchodným animozitám mier viedol k prosperite.

Hoci ľud i šľachta Margrete titulovali ako kráľovnú, nikdy sa nedala korunovať. Pretože jej syn Olaf v roku 1387 za nejasných okolností zahynul, adoptovala synovca Erika Pomoranského, ktorý sa stal oficiálnym kráľom a vládcom únie.
V roku 1402 sa začali rozhovory o sobáši Erika s anglickou princeznou Filipou (a princa z Walesu, neskoršieho kráľa Henricha V., s Erikovou sestrou Katarinou). Personálna únia zjednotenej Škandinávie s Anglickom by zásadne zmenila zloženie síl v známom svete, a tak mala i veľa mocných nepriateľov. Práve v tom čase sa na Margretinom dvore zjavil zmučený muž, ktorý tvrdil, že je jej stratený syn Olaf a žiadal späť korunu i trón.
Fakty len ako námet
To sú historické východiská najdrahšieho dánskeho filmu všetkých čias Margrete den Første, ktorý ako svoje tretie celovečerné dielo pre kiná nakrútila v koprodukcii štyroch ďalších krajín vrátane Česka dánska režírujúca herečka Charlotte Sielingová (nar. 1960). Sielingová častejšie režíruje televízne seriály, podieľala sa aj na sériách Lovecraftova zem, Homeland, Good Behavior, Krøniken, Borgen a najmä Most.

Historické fakty i dohady a špekulácie o nikdy neobjasnenej záhade škandinávskych dejín jej voľne poslúžili na vytvorenie silného autentického umeleckého diela.