Spisovateľ Jo Nesbø si predstavil situáciu, že Nórsko sa rozhodne prestať využívať ropu a vynájde iný zdroj energie. Európsku úniu to pobúri a Rusko príde urobiť poriadky.
Len dohliadneme na to, že sa k rope vrátite, tvrdí ruská veľvyslankyňa nórskemu premiérovi. Keď to splníte, odídeme.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
No čo malo trvať chvíľu, sa zmenilo na nekonečnú čiernu moru. Rusko žiadny svoj sľub nesplnilo. Naopak, čokoľvek, čo Nóri urobili, vyhlásili za neprijateľné a považovali to za akt agresie. A aj taká nezávislá a bohatá krajina, ako je Nórsko, bola zrazu pred ich chorou argumentáciou bezmocná.
Z vízie populárneho autora detektívok sa v roku 2015 stal vynikajúci seriál. Okupácia. Experti ho najprv kritizovali, že je nereálny, a ruskú vládu zas pobúril. No obyčajní Rusi si ho nelegálne sťahovali.
Nečakali sme, že sa v ňom tak priblížime skutočnosti, hovorí pre SME jeho scenárista a režisér ERIK SKJOLDBJÆRG.
Filmári si väčšinou vymyslia fiktívnu krajinu, keď pracujú s takou citlivou politickou a vojenskou témou. Vy ste to však neurobili a priamo ste pomenovali súčasné Rusko. Prečo?
Veľa sme sa o tom rozprávali. Pôvodne sme boli naklonení myšlienke, že budeme hovoriť o okupácii fiktívnou mocnosťou, ale to by sme potom nemohli naplno rozvinúť hlavný zámer – a tým bolo realizmus.
Ak sme chceli, aby bolo konanie našich postáv uveriteľné a logické, musela byť realistická aj sila, ktorá na nich vyvíja nátlak. Rozhodli sme sa teda pre štúdiu v skutočnom svete, v takom, aký ho poznáme.
No a Rusko sa ukázalo byť jedinou možnosťou, lebo Nóri nemajú iného suseda, ktorý by mal takú moc a také vojenské možnosti.
Takže by bolo zbytočné fantazírovať?
Asi týždeň nato, ako sme začali nakrúcať, Rusko napadlo Krym.