Nový, ešte neskúsený víťaz prezidentských volieb, sa pripravuje na inauguráciu. Tadiaľto prísť, takto sa otočiť, sem zamávať. "A je tu najdôležitejšia časť obradu. Prijímate blahoželania," oznamuje mu odborník na protokol a do miestnosti vpúšťa postavičky pripomínajúce Baracka Obamu či Angelu Merkelovú.
Bývalý učiteľ dejepisu im potrasie rukou, povie niekoľko slov a znova si sadne do kresla. Nácvik ide hladko. Vtedy sa však ohlásia noví gratulanti: Nicolas Sarkozy a Vladimir Putin.
"Čo tu robí Putin?" povie budúci prezident znechutene aj prekvapene súčasne.
V roku 2015, keď mal seriál Sluha národa premiéru, pôsobila scéna ako vtip. Rusko síce už vtedy anektovalo Krym, no dôležitejší ako Putin bol v tejto scéne "zabudnutý" Sarkozy. V Elyzejskom paláci v tom čase už dávno sedel François Hollande.
O sedem rokov neskôr je všetko inak. Hollanda vystriedal Emmanuel Macron. Putin sa neuspokojil s Krymom a o hercovi, ktorý v seriáli hrá prezidenta Holoboroďka - Holobriadka, sa dnes hovorí ako o najvýraznejšom lídrovi Európy.
Seriál Sluha národa v hlavnej úlohe s Volodymyrom Zelenským v pondelok začala vysielať TV Markíza. K dispozícii je v predstihu predplatiteľom streamovacej služby VOYO.
Dnes je všetko inak
Satirický seriál je dnes ťažké sledovať bez toho, aby divákovi v pozadí nenaskakoval aktuálny kontext. Pri mnohých vtipoch mrazí.
Napríklad, keď sa Hoľoboroďko zoznamuje s rozsiahlym zamestnaneckým aparátom prezidentskej kancelárie a nájde tam aj svojho dvojníka. "Bude namiesto vás otvárať pamätníky, piť s Lukašenkom a zomrie guľkou snajpera," znie suchá odpoveď.
Ukrajinský prezident Zelenskyj je na ruskom zozname už vyše mesiaca terčom číslo jeden a jeho smrť by mohla znamenať výrazný zvrat vo vojne rozpútanej ruským prezidentom Putinom.