Teraz sme všetci skurvysynovia, povedal Kenneth Bainbridge, experimentálny fyzik poverený vybudovaním vhodného miesta na explóziu prvej atómovej bomby, Robertovi Oppenheimerovi, „otcovi atómovej bomby“, po úspešnej skúške v púšti južne od Los Alamos a odmietol mu podať ruku. Bainbridgeovi bolo jasné, čo sa stane, ak cieľom bomby bude japonské mesto. Bolo 16. júla 1945, 21 dní pred zhodením atómovej bomby na Hirošimu.

Moskva, Peking, Kyjev 2022
Je možné, že Rusko niekto zámerne vylákal do umelo vytvoreného konfliktu s Ukrajinou, vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, a keby nebola situácia na Ukrajine taká desivá a dramatická, mohol by kandidovať na titul tragéd roka.
Podľa zdrojov denníka New York Times sa vraj Putin po žiadosti Číny rozhodol zaútočiť na Ukrajinu až po skončení zimnej olympiády v Pekingu – ale po mediálne a logisticky nezvládnutej agresii a reakcii Západu v tom nechali Číňania Rusov bez očakávanej podpory. Krivák 1 dobehol kriváka 2 a ten je rozhorčený?
Nemienim si klásť ambície na politologickú analýzu toho, čo sa deje za východnými hranicami Slovenska, či sa to dalo očakávať a či sa tomuto Putinovmu bezprecedentnému kroku azda dalo predísť – veď ani veľké tímy západných spravodajských služieb to nedokázali odhadnúť.
Dnes takisto nikto nevie, kde sú Putinove hranice – a na jazyk sa tisne dávny bonmot za boľševika: S kým hraničí Sovietsky zväz? S kým chce.
Nasledujúci text bude predovšetkým inšpirovaný knihou Odpočítavanie 1945 (Ikar 2022) od autorskej dvojice Chris Wallace a Mitch Weiss. Kniha s podtitulom Nezvyčajný príbeh atómovej bomby a 116 dní, ktoré zmenili svet je mimoriadne aktuálna aj dnes, po prepadnutí Ukrajiny ruskými okupačnými vojskami.