SME

Spisovateľ Nesbø: Dokážu príbehy poraziť Putina?

Akú úlohu zohráva fikcia, keď pravda už dávno padla v boji?

Jo Nesbø

Naratív Vladimira Putina o tom, že Rusko napadlo Ukrajinu, aby oslobodilo utláčaný ľud spod nadvlády „gangu drogovo závislých a neonacistov“ má úspech – najmä v Rusku. Zároveň sa ním snaží umlčať všetky hlasy, ktoré rozprávajú iný príbeh. Je toto ozajstné bojisko? Príbehy? A akú úlohu zohráva fikcia, keď pravda už dávno padla v boji?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2015 odvysielala nórska televízia prvú sériu seriálu Okupácia. Zobrazuje ruskú okupáciu Nórska, čo je fakt, ktorý Európska únia a Spojené štáty viac-menej potichu tolerujú v rámci toho, aby sa mohli opätovne otvoriť závody na ťažbu ropy, ktoré onoho času zatvorila zelená nórska vláda.

Súvisiaci článok Branislav Gröhling: Nepotrebujeme povinnú, ale odporúčanú literatúru Čítajte 

Keď som pracoval na námete tohto seriálu, chcel som sa zamerať najmä na morálne dilemy a rozhodnutia, ktorým musia čeliť obyčajní ľudia, keď sa ocitnú v extrémnych situáciách – v podstate ide o vedomú paralelu so situáciou, v ktorej sa nachádzali naši rodičia a starí rodičia počas nemeckej okupácie Nórska v rokoch 1940 – 1945.

Politické manévrovanie medzi menšou krajinou, mocným susedom a zvyškom vládnucich svetových krajín, balansovanie medzi jednoznačnými politickými princípmi a ekonomickými záujmami, ako aj úvahy o vlastnej bezpečnosti, boli len jednou časťou toho, ako som uvažoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bol som presvedčený, že všetkým bude jasné, že cieľom fiktívneho sveta v seriáli Okupácia je nezovšeobecňovať Rusko – veď ani Steven Spielberg nevyslovil žiadne závery o veľkých bielych žralokoch vo filme Čeľuste. Napriek tomu však ruské úrady mali k seriálu výhrady.

Viačeslav Pavlovskij, ruský veľvyslanec v Nórsku, povedal pre ruskú tlačovú agentúru TASS, že „je rozhodne poľutovaniahodné, že v roku, keď sa oslavuje 70. výročie víťazstva v druhej svetovej vojne, autori scenára zjavne zabudli na hrdinské činy sovietskej armády pri oslobodzovaní severného Nórska od nacistických okupantov. Namiesto toho pokračujú v studenej vojne a rozhodli sa vydesiť nórskych divákov neexistujúcou hrozbou z východu“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je možné, že veľvyslanec mal pocit, že seriál brnká na citlivú strunu, keďže rok predtým Rusko anektovalo Krym, čím sa postavilo do úlohy globálneho nepriateľa na svetovej politickej scéne, no neuvedomil si, že produkcia filmu sa začala dávno predtým, než došlo k anexii. Prečo však prišla taká zúrivá reakcia, keď seriál bol jednoznačne fiktívnym príbehom, a Rusi v ňom dokonca ani raz neboli zobrazovaní ako partia „zlých chlapcov“?

Fakty vs. propaganda

Odpoveď je možno takáto: v časoch, keď je pravda znehodnotená falošnými správami a propagandou, keď si ľudia volia vodcov skôr na základe emócií než zásluh či politických názorov, fakty už nemajú takú váhu ako kedysi.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8U5Y na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu