„Ľviv nikdy neopustím. Doma mám zbierku asi 1500 kníh, tie tu proste nenechám. Rusi si ich čítať nebudú,“ povedala v rozhovore pre český Deník N ukrajinská dobrovoľníčka Justyna.
Rozhodnutie vytvoriť zoznam kníh, ktoré sa úzko alebo aspoň sčasti dotýkajú aktuálnej situácie na Ukrajine, vzniklo podobne, ako keď sa veľké slovenské médiá zhodli na tom, že je čas začať otvorene bojovať proti hoaxom; knihami, brožúrami, prednáškami na školách či „influencerskými“ profilmi novinárov na sociálnych sieťach, ktorí sa však dezinformáciám venovali ešte skôr, než sa do nášho parlamentu dostali fašisti a prišla pandémia.

Kým sa nás však dezinformácie nezačali priamo a rozsiahlo dotýkať, nemali sme potrebu o nich otvorene hovoriť. Podobné je to aj s vojnou na Ukrajine, pretože tá sa v skutočnosti nezačala 24. februára, ale oveľa skôr, už pred niekoľkými rokmi.
V Magazíne o knihách však môžeme informovať najmä knihami, ktoré považujeme za najlepší zdroj poznania.
Zostavila som preto rebríček kníh (ich poradie je náhodné), ktoré považujem za dôležité pre pochopenie prebiehajúcej vojny medzi Ukrajinou a Ruskom, a získanie odpovedí na otázky, ktoré sa jej týkajú.
Michail Zygar: Všetci mocní Kremľa (Absynt 2016)
Jedna z najrozsiahlejších kníh, aká do detailov pokrýva moc najväčšieho štátu sveta, je práve táto.