Odkiaľ sme prišli a kam kráčame? Tieto otázky si ľudstvo kladie od nepamäti. Pri hľadaní odpovede sa však často zabúdame pozerať pod nohy.

Ak máte tendenciu považovať geológiu za už z povahy veci nezáživnú vedu, ktorá skúma nudné kamene, kniha harvardského geológa Andrewa Knolla vás z tohto omylu veľmi rýchlo vyvedie. V jeho podaní je totiž Zem jedným gigantickým, neustále sa meniacim superorganizmom, ktorý nie je tvorený len súčtom svojich častí, živých či neživých, ale predovšetkým búrlivými vzťahmi medzi nimi.
Symfonický tanec Zeme a života

Autor, okrem toho, že je výskumníkom s bohatými skúsenosťami v teréne, je i dlhoročným pedagógom, ktorý vie, ako svoje vedomosti efektívne odovzdať ďalej. Jeho rozprávanie má premyslenú štruktúru, v ktorej umne kombinuje chronologické a vecné hľadisko. Kapitolu po kapitole ozrejmuje čitateľovi históriu Zeme od zhlukovania látok z pradávnych hviezd a formovania protoplanetárneho disku cez vznik oceánov, atmosféry a biosféry až po dnešok.
V každej kapitole zároveň Knoll čitateľovi predstavuje ucelený súbor činiteľov, ktoré mali v tom-ktorom období najvýraznejší vplyv na formovanie planéty. Na začiatku to boli procesy chemické a fyzikálne, neskôr sa pridali biologické činitele – najmä sinice, ktoré radikálne zmenili zloženie atmosféry a dali tak do pohybu „dlhý symfonický tanec Zeme a života“.