SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Gáborík a Valábik: Už rozumieme, čo je to mentálna únava

Z hokejistov sú moderátori.

Boris & Brambor. Boris Valábik a Marián Gáborík. (Zdroj: RTVS)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BORIS VALÁBIK si na Mariánovi „Bramborovi“ Gáboríkovi najviac váži to, že by mohol sedieť doma, mať vyložené nohy a nič nerobiť, ale našiel si nový cieľ, nadchol sa pre neho a ide za ním, čo je vlastnosť, ktorá z neho urobila aj úspešného hokejistu.

MARIÁN GÁBORÍK si na Borisovi Valábikovi váži to, že napriek nabitému pracovnému programu si na ich spoločný podcast aj na televíznu šou Boris a Brambor vždy nájde čas a je vždy dobre pripravený.

Obom táto od hokeja diametrálne odlišná profesia moderátorov otvorila obzory, zrazu vidia svet, ktorý pri pozeraní na puk nevideli, zrazu sa pozerajú inak nielen na filmy, ale aj na ľudí, ktorí nepracujú svalmi, ale hlavou.

Tvrdia o sebe, že sa v ničom nezhodujú, dokázali sa doťahovať aj počas tohto rozhovoru, ale nesúhlas toho druhého nikdy neberú osobne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo nové ste sa naučili, keď ste sa prekvalifikovávali z hokejistov na moderátorov?

MG: Naučili sme sa viac využívať našu slovnú zásobu. Boris bol vyrozprávanejší, mne to chvíľku trvalo. Od ľudí, s ktorými sa rozprávame v podcastoch aj v telke, sa veľa naučíme, v mojom prípade aj slovné spojenia a spisovnejšie slová. Teda moja nová skúsenosť je rozprávať.

BV: Toto mal Brambor asi ťažšie, lebo prišiel čerstvo z Ameriky. Ja už som bol na Slovensku dlhšie. Keď rozprávate dlhšie po anglicky, napadajú vám vety v angličtine, chvíľku to trvá, pokiaľ sa človek preorientuje na rodnú reč. Samozrejme, tým, že je to rodná reč, sa to vráti.

Ale úplne som rozumel tomu, keď mu na začiatku trvalo dlhšie niečo povedať. Aj manželke som nedávno hovoril, že sa zlepšil. Vo všetkom.

Je moderovanie ľahšie alebo ťažšie ako vyjsť na klzisko a hrať hokej?

MG: To sa nedá porovnávať. Hokej som hral odmalička, toto je niečo úplne iné. Po takom maratóne nakrúcania, hoci nezdvihnem ani jeden prst a nepohnem zadkom, som totálne unavený a je to úplne iná únava ako po zápase.

BV: Keď som ešte hrával hokej, nechápal som ľudí, ani vlastnú mamu, keď mi hovorila, že aká je unavená z roboty. Veď tam nič nerobíš, ako môžeš byť unavená? Ja som vnímal iba fyzickú únavu. Teraz už rozumiem, čo je to mentálna únava. Je to diametrálne odlišné.

Čo je na tejto novej práci najlepšie?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Režisérka Justine Trietová pózuje so Zlatou palmou za najlepší film festivalu v Cannes.

Zlatú palmu získal film Anatómia pádu.


ČTK 10 h
Roger Waters.

Watersa vyšetruje nemecká polícia.


ČTK 16 h

Novinky z Cannes, kinové Béčko aj artová špecialita.


a 2 ďalší 27. máj
Kvôli invázii nevydali mnoho skladieb. "Je ťažké tvoriť v podobnej atmosfére," hovorí speváčka skupiny Go_A.

Našu kultúru si musíme zachovať, hovoria členovia ukrajinskej skupiny Go_A.


26. máj
SkryťZatvoriť reklamu