Panoptikum komiksových zlosynov je rozsiahle a ich skutky desivé. Medzi najprepracovanejšie negatívne postavy patrí nesporne aj Joker, ktorý predstavuje Batmanovho arcinepriateľa. Situácia okolo Jokera je komplikovaná aj preto, že v niektorých situáciách robí práve z Batmana postavu s emocionálnymi problémami. A to je pre obidvoch vážny problém.
Úsmev, prosím!
Posledných pár mesiacov bolo pre priaznivcov Batmana štedrých: premiéru mal film The Batman, vyšla dôležitá kniha Temný rytíř: historie Batmana a zrod nerdů (Paseka, 2021) a na pulty sa dostal aj komiks Batman. Tři Jokeři (Crew, 2021).

Netopierí muž teda naďalej ostáva v centre záujmu nemalej komunity tvrdého jadra, ale, hlavne prostredníctvom filmu, preniká aj do povedomia širšej verejnosti. To sa stalo už aj s predchádzajúcimi filmami, ktorým doteraz dominuje trilógia režiséra Christophera Nolana.
Komu z Batmanových protivníkov venovať pozornosť? Vhodných adeptov by sa našlo viac, ale predsa len je tu jeden, ktorý vyčnieva svojou šialenosťou, brutalitou, obľubou v chaose, čiernom humore a nejasnými zámermi. Rôzni autori svojsky využívajú aj nejasnosť pôvodu tohto fanatika zločinu.

Postava Jokera sa prvýkrát objavila v roku 1940 a postupne sa katapultovala medzi najvýznamnejších, ak nie vôbec na najvýznamnejšieho nepriateľa Batmana. Duševný stav diabolského zločinca neumožňuje, aby bol uväznený, namiesto toho sa ocitá v psychiatrickom ústave Arkham a odtiaľ sa mu darí vždy utiecť, čo vyvolá rozsievanie zla, smrti a veľmi cynických vtipov. Charakteristický úsmev býva priamo spájaný s neznámou minulosťou a umožňuje naďalej fabulovať nové príbehy o jeho genéze.
Premena Temného rytiera
Desaťročia Batman zažíval viac alebo menej konvenčné dobrodružstvá, no v osemdesiatych rokoch 20. storočia prišiel obrat, ktorý zásadne zmenil nielen psychológiu hlavnej postavy, ale znamenal aj významný posun v stvárnení násilia v komikse. Prispeli k tomu dve diela: Návrat Temného rytiera od Franka Millera a Killing Joke od Alana Moora.