SME
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Marek Majeský: Dnešní študenti nie sú iní. Iná je doba

Nie som žoviálny typ, hovorí herec pre TV OKO/TV SVET.

Marek Majeský v seriáli Nemocnica. (Zdroj: TV Joj)

Chcel byť archeológom, napokon ho nadchlo umelecké prostredie a naplnilo ho pocitom slobody a tvorivosti, ktorú v politickom nalinajkovanom režime nikde inde tak intenzívne necítil.

"Myslím si, že dnes by som už ako herec určite neskončil," hovorí MAREK MAJESKÝ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes herectvo učí na Divadelnej fakulte VŠMU a tak sme sa rozprávali aj o mladých adeptoch herectva, medzi ktorými je i sedemnásťročný ukrajinský študent Nazar.

Od svojej prvej pedagogičky Emílie Vášáryovej sa naučil, že herectvo je rehoľa. Ak sa robí bez kompromisov, tak veľakrát aj bolí. Nielen samotného herca, na tele i na duši, ale i jeho blízke okolie. Preto si stále viac uvedomuje, akým darom je pre neho pevné rodinné zázemie.

Seriál Nemocnica, v ktorom hráte Hauptmana, už má za sebou vyše 50 epizód. Ako sa vyvíja vaša postava? Stále je to sociopat, samoľúby, egocentrický, šarmantný hajzel, no vynikajúci operatér ako na začiatku?

Prekvapili ste ma tým číslom 50. Pri akčnom tempe televízneho nakrúcania si ani nestíham uvedomovať, koľko epizód seriálu už my, tvorcovia, máme za sebou. Čo sa týka postavy doktora Hauptmana, všetky jeho - zväčša negatívne vlastnosti - ste pomenovali správne. Nič sa na nich zatiaľ nezmenilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nepripísali vám scenáristi nejakú ďalšiu zaujímavú vrstvu?

Na tejto postave sa mi páči, že postupom času vidíme a chápeme, že to naoko arogantné brnenie je len taká detinská obrana pred odhalením jeho pravej citlivej povahy.

Veľakrát sa totiž zachová férovo a citlivo, aj keď navonok sa to snaží zastierať iróniou, sarkazmom alebo cynizmom. Jednoducho to, že nie je v správaní a myslení totálne čiernobiely, ma ako interpreta baví na tejto postave najviac.

Doktor Hauptman bude mať 50 rokov, rovnako ako vy. Prežíva krízu stredného veku?

Teraz si dovolím zareagovať tak, akoby asi zareagoval pravý doktor Hauptman: Marek Majeský má ešte stále len 49! (smiech) Pred ozajstným Hauptmanom má pár mesiacov náskok. Takže, zatiaľ naozaj netuší, čo to číslo znamená. Prežíva a bojuje tak ako doteraz. Tak ako vždy.

Ako zareaguje na tú otázku Marek Majeský?

Nikdy v živote som si neuvedomoval, neriadil sa a neanalyzoval sa na základe konkrétnych čísiel alebo dátumov. Vždy len na základe životných období, pocitov, zážitkov a skúseností. Momentálne prežívam a užívam si úžasné obdobie, ktoré mi po okraj napĺňa moja rodina. Moje štyri dievčatá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Štyri?

Pre istotu vymenujem: dcéry Hanka (7) a Emka (11), manželka Janka a nový člen rodiny – fenka Daisy (9 mesiacov). A keďže je s nimi život neustále plný dynamiky, tak sa nejakým takzvaným „polčasom bytia“ podľa kalendára nemám čas zapodievať.

Súvisiaci článok Peter Kočiš: Ľudia si známych hercov trošku privlastňujú Čítajte 

Museli ste sa pre postavu doktora niečo nové naučiť?

Nič špeciálne. Tým, že pochádzam z medicínskeho prostredia, mi bol pocitovo blízky aj pôdorys nemocnice, v ktorej sa tento seriál odohráva. V dávnej minulosti som už jeden televízny seriál z medicínskeho prostredia nakrúcal, takže ani po profesionálnej stránke ma výroba neprekvapila.

Snáď si dovolím spomenúť režiséra celého projektu: Jana Nováka. Jeho príprava a vedenie hercov boli a sú pre mňa v niečom predsa len novou profesionálnou skúsenosťou. Hlavne jeho používanie počítačovej animačnej aplikácie, cez ktorú nám vie vizuálne sprostredkovať (skrz televíznu obrazovku) svoju predstavu o výslednej podobe konkrétneho obrazu.

Nielen nám hercom to potom veľmi skracuje čas hľadania a skúšania. Čo je pri rýchlosti nakrúcania dlhodobého seriálu obrovská výhoda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Váš otec je lekár. Máte od neho nejakú spätnú väzbu, kritiku, dobré rady?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Galéria Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici sa už pozviechala z následkov požiaru a naplno sa otvorila verejnosti aj s novými výstavami.

Kam za kultúrou od 9. do 16. júna?


1 h
Rammstein má povesť kontroverznej kapely.

Aké opatrenia chystajú organizátori slovenského koncertu.


18 h
Michaela Čobejová vo filme Smolu nosíš ty, láska.

V ohrození života sa človek cíti byť živý, hovorí pre magazín TV SVET.


13 h
Vi Keeland, americká autorka bestsellerových romancí.

Americká autorka romancí Vi Keeland o láske, happyandoch a ich pravidlách v literatúre.


8. jún
SkryťZatvoriť reklamu