Niektoré knihy sú zvláštne. Hoci nespĺňajú predstavu strhujúceho čítania, zdanlivo nemajú akčný dej, predsa len sa ich nechcete pustiť. Dokonca v knihe ani nie je hlavný hrdina, ktorým by ste chceli byť. Ba čo, skôr by ste toho hlavného hrdinu prefackali, prebuď sa, človeče, veď ty si ten pôvod zla!

A aj keď stále budete pri čítaní dúfať, že sa to dobre skončí, že ten happy end príde, tak vlastne budete rozčarovaný. Zistíte, že svoju vinu na tom celom zle si rozprávač a hlavný hrdina nie je ochotný pripustiť. Respektíve, niekde v hlave pritakáva, áno, asi to, čo robím, nie je práve najlepšie. Ale kto mi povie, ako sa zachrániť? Fakt sa mám sám rozhodnúť?
Toho slona na plecia mu nedal ani otec, ani osvietený guru či manželka. Dal si ho tam sám, a aj keď ho vidí, nechce sa mu ho zložiť. Veď ľutovať samého seba je také krásne, nie?
Ale poďme od začiatku, táto beletrizovaná autobiografia Dušana Štrausa So slonom na pleciach (Ikar 2022) občas aj bolí. Ale zároveň fascinuje. Tak, ako dokáže bolieť a fascinovať život plný omylov.
Štraus Neštraus
Tieto údaje je potrebné uviesť: aj keď sa hlavný hrdina volá Viktor Perger, hneď od počiatku autor priznáva, že je to vlastne Dušan Štraus sám osobne. Len si celej svojej rodine vymyslel nové prezývky. Ale ide o ich reálnu rodinu Štrausovcov vrátane jeho otca, známeho slovenského literáta Františka Štrausa alias v knihe Ivana Pergera, jeho matky, súrodencov, manželky, syna.

Sedia životopisné fakty a aj vzťahy v rodine. Prezývky ďalších postáv ich vlastne trochu chránia, ale na webových stránkach samotného Dušana Štrausa, dnes 63-ročného fotografa žijúceho v Prahe, sa dozviete aj ďalšie fakty a mená, napríklad originálne meno firmy zamestnávajúcej sektárov od Sri Chinmoya.
Snaha beletrizovať a meniť postavám mená nepochybne súvisí so stálou neistotou samotného autora, s ktorou sa budeme, najmä v poslednej tretine knihy stretávať. Akoby sa mu v hlave stále odohrával súboj medzi vznešeným posolstvom „veľkého guru“, životom v sektárskej lži a nechuťou priznať si to.