SME
Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Tvorcovia animáku Tvojazem: Aj belgický animátor už pozná petržalské kontajnery

Petržalka je úplne všade, hovoria tvorcovia animáku Tvojazem pre TV OKO/TV SVET.

Peter a barbora Budinskí. (Zdroj: Fero Orth)

Do slovenských kín prichádza na domáce slovenské nevídaný projekt – celovečerný animovaný film Tvojazem. Pracovali na ňom stovky ľudí rôznych národností.

„V bruselskom štúdiu bolo zaujímavé počuť Venezuelčana baviť sa s kolegom z Belgicka o Petržalke. Teraz už všetci vedia, že existuje, hoci tam nikto z nich nebol,“ spomína režisér PETER BUDINSKÝ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spolu s producentkou BARBOROU BUDINSKOU vysvetľuje, ako sa z Bratislavy dalo koordinovať niekoľko medzinárodných tímov v rôznych krajinách, aj prečo záleží na takých detailoch, ako sú vejúce vlasy hlavného hrdinu.

Hlavný hrdina vášho filmu je jedenásťročný Riki. Čo ho v príbehu čaká?

Barbora Budinská: Riki sa vyberie na cestu a dostane sa do zázračného sveta, ktorý sa volá Tvojazem. Tam stretne nových kamarátov, každý mu niečo dá a niečo zoberie. Vďaka nim príde na to, prečo je Tvojazem ohrozená, zachráni ju, čím zachráni aj sám seba.

Peter Budinský: Rikiho čaká hlavne veľké dobrodružstvo. V príbehu sa vyrovnáva s konkrétnou životnou situáciou po svojom. Pomocou vlastnej fantázie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na vzniku filmu sa podieľali tri krajiny. Koľko ľudí je za projektom?

PB: Záverečné titulky so všetkými členmi tímu trvajú štyri minúty.

BB: Bolo to viac ako 450 tvorcov a členov štábu. Film je koprodukciou Slovenska, Česka a Belgicka. V tímoch jednotlivých krajín však pracovali ľudia rôznych národností. Na Slovensku sme mali výtvarníkov Slovákov, Čechov a jedného Íra. V českom tíme boli Slováci, Ukrajinka a Bulhar.

V Belgicku to bolo tiež pestré. Supervízor layoutu je z Venezuely, supervízor finalizácie Švajčiar, jeden z našich vedúcich výroby je čiastočne Talian a čiastočne Belgičan. V tíme je tiež niekoľko Francúzov.

Prejavila sa tá pestrá zostava na výsledku?

PB: Tým, že do projektu vstúpili zahraniční scenáristi, príbeh získal iný rozmer, ktorý u nás možno až tak necítime, lebo žijeme v rovnakom prostredí a nemáme odstup. Aj práca s výtvarníkmi z rôznych krajín bola obohacujúca.

Belgický kolega napríklad robil výtvarné návrhy Petržalky, v ktorej sa odohráva časť príbehu. Opisoval som mu, ako má vyzerať, a on vždy priniesol svoj nápad. Najprv som sa pobavil: Takto nie, to je úplná hlúposť. Potom som sa zamyslel a povedal si: A prečo nie?

Kolega nikdy nevidel naše plechové vyklápacie kontajnery, takže smetiaky vyzerajú vo filme inak. Takisto svetelné vypínače – v Belgicku sú menšie ako u nás. Možno sú to maličkosti, ale do filmu prinesú trochu nadhľadu.

Súvisiaci článok Producent Bez servítky Tomáš Eibner: Lopáriky od nula po päť som poschovával Čítajte 

Ako to nakoniec dopadlo s Petržalkou?

PB: Toľko som o nej rozprával, až sa všetci to slovo naučili. V bruselskom štúdiu bolo zaujímavé počuť Venezuelčana baviť sa s kolegom z Belgicka o Petržalke. Teraz už všetci vedia, že existuje, hoci tam nikto z nich nebol.

BB: Mojou snahou pritom paradoxne bolo, aby nešlo o Petržalku. Malo to byť jednoducho sídlisko, ktoré môže byť hocikde. Napriek tomu sme skĺzli k tomu, že je to Petržalka úplne všade. (smiech)

PB: Ale ja som chcel, aby to bola Petržalka!

Na príbehu postupne pracovalo až šesť scenáristov a scenáristiek vrátane vás dvoch. Prečo?

BB: Projekt prechádzal rôznymi štádiami a v každom sme sa dostali do bodu, kedy sme sa potrebovali posunúť ďalej. Scenárista, ktorý na príbehu v tej chvíli pracoval, už posun nevedel nájsť, prípadne my sme nemali pocit, že to má zmysel. Preto sme danú verziu príbehu ukončili a prišli s novým návrhom alebo novým scenáristom.

Všetkých šesť scenáristov bolo dôležitých, každý priniesol niečo, čo príbeh posunulo, a zanechal v ňom svoj kúsok. Film nakoniec vznikol podľa verzie, ktorú napísala Katarzyna Gondek z Poľska, ale aj ona nadviazala na svojich predchodcov.

Povedali ste, že film pre vás znamenal 4324 dní čistej radosti z práce.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jadrová bomba Mark 15, aká sa stratila pri ostrove Tybee.

Čína a Rusko o svojich nehovoria.


21. sep
Španielsky režisér J.A. Bayona si pri svojom filme mohol pomôcť tým, že pasažieri sa pofotili.

Hráči rugby prežili v mrazivých Andách 72 dní.


5 h
Detská psychologička Simona Šimková (43) z Košíc. Je riaditeľkou centra pre deti so zdravotným znevýhodnením.

Nevzdali to s touto krajinou.


5 h
George Soros a Rudolf Chmel v roku 2010.

Viacerí sme sa stretli na princípe otvorenej spoločnosti ako fundamente.


Rudolf Chmel 21. sep
SkryťZatvoriť reklamu