Neúnavný bádateľ, dlhoročný kurátor a riaditeľ Historického múzea Slovenského národného múzea, historik Pavol Komora v relatívne krátkom čase prispel už druhou monografiou do sľubne sa rozrastajúcej reprezentačnej edície Museion, ktorá výrazne posilnila vydavateľský potenciál Slovenského národného múzea.

Pavol Komora vo svojej najnovšej publikácii nadviazal na knihu Hospodárske a všeobecné výstavy 1842 – 1940 (Bratislava, SNM 2016). Nedávno vydaná syntéza o vzniku, rozvoji a význame slávneho veľtrhového podujatia organizovaného v hlavnom meste Slovenska je nielen kvalitnou historickou prácou z oblasti hospodárskych a kultúrnych dejín Slovenska, ale aj dôležitým príspevkom k osvetleniu zásadného a cieleného vzrastu významu malej dunajskej metropoly už krátko po vzniku Československa.
Monografia vychádza z rozsiahleho výskumu archívnych fondov, súdobej periodickej a merkantilnej tlače a ďalších dokumentov, z ktorých značnú časť uchováva materské pracovisko autora.
Najprv ako Orientálny trh
Medzinárodný dunajský veľtrh v Bratislave vznikol ako pôvodne Orientálny trh už v roku 1921. Ako prvý zadokumentovaný krok k jeho vzniku je uvedený 14. január 1920, keď sa konala porada k vzniku „orientálneho trhu so zameraním na východnú Európu“. Ústrednou osobnosťou tohto snaženia bol od počiatku významný predstaviteľ slovenského politického a hospodárskeho života, poslanec parlamentu a vládny referent, člen známej predprevratovej národoveckej rodiny – Kornel Stodola (1894 – 1946).

Práve jeho zástoj o vznik a rozvoj veľtrhu sa ako zlatá niť vinie v knihe zaznamenanou históriou podujatia. Zásluhou precízneho štúdia vznikla v Komorovej knihe aj akási paralelná biografia tejto pozoruhodnej osobnosti našich dejín.
Najrozsiahlejšia časť publikácie je venovaná organizovaniu a obsahu jednotlivých ročníkov veľtrhu doložená kvalitnými odkazmi na vyťažené zdroje. Kniha je bohato ilustrovaná dobovými dokumentmi, reprodukciami tlačovín, farebnými a čiernobielymi fotografiami.