Obec Bátovce, ktorá leží v okrese Levice, je domovom vyše tisíca obyvateľov. Bývalé kráľovské mestečko má zaujímavú geografickú polohu, minulosť spojenú s cechmi aj legendou o tom, ako v ňom niekoľko hodín pri prepriahaní koní strávila Božena Němcová.
Na prelome tisícročí by si však len sotva niekto trúfol hovoriť o budúcnosti tejto ospanlivej dediny. Napriek tomu sú dnes Bátovce výkričníkom na kultúrnej mape Slovenska, pravidelne sa tam vracajú domáci aj zahraniční umelci.
Ide o miesto, kde sa konalo ako viac ako dvetisíc divadelných predstavení, koncertov či výstav a ktoré spolupracovalo na množstve medzinárodných projektov. Deje sa to vďaka umeleckej aj partnerskej dvojici Michalovi Dittemu a Ivete Ditteovej Jurčovej, ktorí spoločne tvoria už dvadsať rokov. A práve v Bátovciach v roku 2008 udomácnili divadlo Pôtoň.
„Sme tu ako na ostrove, lebo široko-ďaleko od nás nič nie je,“ vraví v úvode nového dokumentárneho cyklu Ostrovy Michal Ditte. Prvú z ôsmich častí odvysiela RTVS v pondelok 30. mája.

Tona hliny na javisku
„Odísť z Bratislavy bolo vedomé rozhodnutie,“ vraví divadelná režisérka Iveta Ditte Jurčová v úvode dokumentu. „Prišli sme na to, že k tomu, čo chceme robiť a akým spôsobom sa chceme divadlu venovať, mesto vlastne vôbec nepotrebujeme.“
Po zvyšok filmu sa diváci môžu presvedčiť, že mnohé diela by v rušnom prostredí veľkomesta asi ani vzniknúť nemohli.
„Pripravujeme inscenáciu Americký cisár. V hracom priestore máme tonu hliny. Prach je všade,“ cituje dokument zápisky z roku 2018, keď divadlo Pôtoň začalo pracovať na adaptácii reportážnej knihy Martina Pollacka o utečeneckej kríze, ktorá na sklonku 19. storočia ochromila USA.
Jej aktérmi neboli obyvatelia blízkeho východu, ale práve naši predkovia z najchudobnejších častí Rakúsko-Uhorska. Inscenácia napokon získala ocenenie Dosky za najlepšiu inscenáciu sezóny. Spolu s ňou pritom boli nominované dve inscenácie Slovenského národného divadla.