Túto jar sa konala celosvetová literárna konferencia pri príležitosti nedožitých deväťdesiatych narodenín americkej autorky Sylvie Plathovej. Išlo o skvelú príležitosť prehodnotiť vplyv a význam jej diela nielen v priebehu času, ale takisto cez rozličné kultúry, tú českú a slovenskú nevynímajúc.
Ak ju má Ted Hughes…

Spoločnosť Sylvie Plathovej tvorí celosvetová komunita akademikov, spisovateľov a básnikov, ktorých inšpiruje dielo tejto autorky. Táto skupina vznikla spontánne prostredníctvom konver

na twitteri v roku 2019. Vlákno založila študentka doktorandského programu na Exeterskej univerzite Dorka Tamás tweetom: „Ak existuje Spoločnosť Teda Hughesa, prečo nie je žiadna Spoločnosť Sylvie Plathovej?“
Prostá otázka odkazovala na to, že táto výnimočná autorka zostáva doteraz zatienená svojím oceňovanejším manželom. Akademici z celého sveta na ňu promptne zareagovali a výsledkom je komunita, ktorú združuje záujem o Plathovú a jej dielo. Iniciatíva prišla od trojice akademičiek usadených vo Veľkej Británii, ale tohtoročná konferencia bola dôkazom, že Sylvia Plathová fascinuje takmer polstoročie po svojej smrti všetky generácie literátov po celom svete, od Brazílie po Švédsko.
„Upečená“ Sylvia Plathová
Sylvia Plathová sa narodila 27. októbra 1932 v Bostone. Už v ranom veku sa jej začalo literárne dariť, hoci smrť otca krátko po jej ôsmych narodeninách ju ťažko poznačila. Depresie a úzkosti ju sprevádzali celý život. V čase jej dospievania sa v USA tieto stavy liečili brutálnou elektrošokovou terapiou a Plathová nebola výnimkou. Svoje skúsenosti opísala v románe Sklenený zvon, ktorý ku sklonku života vydala pod pseudonymom Victoria Lucasová.