SME
Nedeľa, 4. jún, 2023 | Meniny má Lenka

Jirka Mádl: Keď som pokorne sklonil hlavu a prijal zmeny v živote, vždy som bol odmenený

Známy herec debutuje ako spisovateľ.

Český herec, režisér, scenárista a spisovateľ Jirka Mádl (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veronika a Martin sú na ceste k dospelosti, láske, sebaprijatiu a vyrovnaniu sa s vlastnou rodinnou minulosťou. Stretávajú sa na internete v chatovej skupine nazvanej Planéta Krypton. Zdôverujú sa aj s tým, čo by nikomu inému nepovedali, no zároveň si dali sľub – nikdy sa nestretnú.

Český herec, režisér a scenárista JIŘÍ MÁDL si k svojim zabehnutým profesiám pridáva ďalšiu – spisovateľ. Príbeh spomínanej dvojice priniesol na stránkach svojho debutového románu Přitažlivost planety Krypton, ktorý vyšiel začiatkom júna.

Hoci tvrdí, že najsilnejšie sa cíti práve na filmovom pľaci, písanie uňho nie je nič prekvapujúce. „Počul som, že kniha sa má písať s takou odvahou, akoby si ju nikdy nemal nikto prečítať a o to som sa snažil,“ hovorí v rozhovore pre SME.

Pokúsili sme sa ho urobiť inak, než je bežné. Z jeho románu sme vybrali niekoľko výrazných a zaujímavých citátov a tie poslúžili ako odrazový mostík k filozofovaniu –o knihe, vzťahoch a aj rolách, ktoré v živote hráme.

S Martinem si vytvořili vlastní skupinu, kterou nazvali Planeta Krypton a byly v ní jen oni dva. Byla v naprosté anonymitě, v bezpečí internetu, kde – jak psal Martin – bylo všechno dovoleno.

Vaše postavy sa stretávajú vo virtuálnom priestore. Prečo práve tam?

Pokojne si mohli posielať aj odkazy vo fľaši. Ale internet je aktuálny, je to svet, ktorý vnímame ako veľké nebezpečenstvo, a ja som sa naň snažil pozrieť spôsobom, ktorý nebude káravý a ukáže, čím skutočne je.

Keď je niekto blbec alebo rasista, skôr alebo neskôr sa tak na internete prejaví. A keď niekto hľadá blízkosť, hĺbku alebo priateľstvo, tak to nájde tiež. Internet len obnažuje to, akí sme, preto sa stretli tam.

Je niečo nové a objavné, čo ste v priebehu písania zistili o vzťahoch, alebo ste vopred presne vedeli, čo chcete hodiť na papier a ako sa to vyvinie?

Postavu Veroniky som mal úplne jasnú, vedel som, odkiaľ a kam pôjde. Jednu vec som však objavil. Koniec knihy má znamenať, že tak pre Veroniku, ako aj pre Martina prichádza rovnaká výzva, aká čakala ich rodičov.

Mala tam byť podobnosť. S ich rodičmi som sa veľmi nepáral, ukazujem, že to úplne nezvládli a bolo by nefér povedať, že ich deti všetko určite zvládnu. Ukázalo sa, že aj ony majú pred sebou výzvu, lebo taký je kolobeh života.

Predpokladám, že knihou ste chceli príbeh rozpovedať inak, než to robíte napríklad pri písaní scenáru. V čom vidíte svoju hlavnú úlohu v role spisovateľa?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu