Kaleidoskop spevu vtákov, pokoja prírody i rôznorodých pocitov. Mladý Absynt prichádza s druhou knižkou pre deti, ktorá ponúka mladému čitateľovi pestrý mix dôležitých tém, ako sú napríklad klimatická kríza, autizmus či šikanovanie.
Denník mladého prírodovedca

Tak znie podtitul, a je skutočne výstižný. Autorom knižky je severoírsky aktivista v oblasti životného prostredia Dara McAnulty, ktorý knižku napísal ako štrnásťročný. Divoký rok je denník rozdelený na časti podľa ročných období a následne podľa dní.
Jednotlivé zápisky sa dajú vnímať aj ako samostatne oddeliteľné príbehy, plné umeleckých opisov prírody, výstižných myšlienok či úvah. Mladý čitateľ tu môže nájsť napríklad kritiku školského systému či frustráciu z aktuálnej situácie v oblasti politiky či životného prostredia, všetko však smeruje k nádeji, že zmena je možná.

Podobných kníh pre tínedžerov na slovenskom knižnom trhu nie je veľa. Divoký rok podnecuje k myšlienkam o klimatickej kríze, potrebe chrániť prírodu a starať sa o planétu kvôli budúcim generáciám. Text prináša tipy, ako pomáhať zvieratám, v niektorých častiach môže mať čitateľ pocit, že cez písmenká pozerá dokumentárny seriál; stretávame sa s odbornými termínmi či s krátkymi výkladmi, ktoré dopĺňa glosár v závere knihy: „Scréachóg, írsky výraz pre plamienku driemavú, znamená ‚cintorínsky škrekot‘.“
Problém môže predstavovať fakt, že v knižke nenájdeme takmer žiadny dej. Žiadny intenzívny príbeh, ktorý by mohol mladých čitateľov pohltiť a udržať pri otáčaní strán. Denník však môžeme náhodne otvoriť, z ktorejkoľvek stránky prečítať štyri vety a ocitnúť sa vďaka nim v prírode, plnej vôní a zvukov. A to nedokáže každá knižka.