SME
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

Vitajte v Kocúrkove. Ako sa kultúrne centrum v Mikuláši dostalo do súkolia lokálnej politiky

Budúcnosť Diery do sveta je neistá.

Tím Diery do sveta: zľava produkčná Alica Antašová, grafička Barbora Bohušová, dramaturg Róbert Repka, dramaturgička Jana Hanzelová a režisér Ján Mikuš. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Je to takmer dvesto rokov, čo v Liptovskom Mikuláši šíril miestny intelektuál Gašpar Fejerpataky-Belopotocký osvetu a sa snažil doviesť negramotný ľud ku kultúre. Pre divákov, ktorí nemali ani potuchy o existencii Shakespeara a Goetheho, naštudoval v roku 1830 vtedy úplne čerstvú hru Kocúrkovo od Jána Chalupku. Hru odohrali v tunajšom hostinci so študentmi a išlo o vôbec prvé divadelné predstavenie na našom území. Týmto okamihom sa zrodilo slovenské divadlo.

O dve storočia neskôr, mladí miestni divadelníci začali robiť nezávislé divadlo a nazvali sa Divadlo Gašpara Fejerpataky-Belopotockého. S úspechmi v zahraničí zistili, že dlhý názov je pre cudzincov prakticky nevysloviteľný a premenovali sa na divadlo Gasparego. S inscenáciami precestovali kus sveta, získali zahraničné ceny a na Slovensko prinášali v premiérach svetovú drámu.

Zlom nastal v roku 2014. Vtedy založili v meste Dieru do sveta.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu