Ktorý záporný hrdina vo vás vzbudzuje sympatie? Pýtali sme sa hercov a herečiek a skúšali nájsť odpoveď aj na otázku, čím to je, že si darebáka pamätáme často lepšie ako toho dobráka, ktorý ho porazil.
Keď pred šiestimi rokmi zomrel herec Alan Rickman, objavil sa v The New Yorkeri vtip, na ktorom si pripíja Bruce Willis v tielku zo Smrtonosnej pasce s Danielom Radcliffom v harrypotterovských okuliaroch „na čertovsky najlepšieho súpera, akého si chlap môže priať“.
“Nerozumela som, prečo Marion v Robinovi Hoodovi miluje Kevina Costnera, keď ju chce Alan Rickman. A to tam bol naozaj hnusný a zlý.
„
Filmy a ich hlavní hrdinovia potrebujú dôstojných antihrdinov. Darebákov, zloduchov alebo hovorovo záporákov. Bez nich by nemalo nad čím zvíťaziť dobro ani jeho kladný nositeľ. Toho by nemalo čo vytrhnúť z obyčajného priemerného života, aby predviedol svoje netušené schopnosti a charakter.
Ale prečo záporákov potrebujú diváci? Freud v tom mal jasno. My, ľudia, sme antisociálne stvorenia, ktoré sú vo svojej podstate zlé, a brzdí nás len spoločnosť. Fiktívni darebáci nám umožňujú slobodne skúmať temnejšie stránky našej osobnosti bez toho, aby sme o svojej dobrote a charaktere museli pochybovať.

Profesorka psychológie Elise Banfield upozorňuje, že strach spôsobuje rovnaký nával endorfínov a adrenalínu do tela, ako keď sa zamilujeme, a to môže spôsobiť jeho zamieňanie za príťažlivosť. Aj preto sa nám môžu zdať zloduchovia očarujúci.
Filmový teoretik Juraj Malíček dodáva: „Antihrdinovia predstavujú precízne vykreslené charaktery a s tým veľmi úzko súvisí aj ich obsadenie – musia to byť herci schopní skutočne hrať.“
Preto sú do úloh antihrdinov obsadzované filmové hviezdy často jagavejšie (Alan Rickman, Gene Hackman, Jack Nicholson, Heath Ledger) ako hereckí predstavitelia obsadení do kladných úloh.
„Drvivá väčšina antihrdinov je aj mimoriadne bystrá a kreatívna vo vymýšľaní zločinných plánov. Ak k tomu pridáme zmysel pre humor ako dôsledok vedomia absolútnej vnútornej slobody antihrdinov, získavame relatívne presvedčivý obraz toho, prečo dnešných antihrdinov nevnímame len ako zloduchov, ale aj ako charizmatických, šarmantných, vtipných, pôvabných lídrov druhej strany,“ dodáva Malíček.
Ktorý záporný hrdina vzbudzuje sympatie vo vás?