SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Američan Sarnecki nakrúcal o Kuciakovi: Keď sme boli s Jánovými rodičmi, celý štáb plakal

Jánovi rodičia sú najmilší ľudia na svete, hovorí americký režisér

Americký režisér Matt Sarnecki nakrútil o Jánovi Kuciakovi film Killing of a Journalist. (Zdroj: KVIFF)

Je Američan, ale pozná každý detail z prípadu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dokonca sa dostal aj k informáciám, ktoré by mali byť v policajnej zložke, ale neboli.

Režisér MATT SARNECKI nakrútil film Zabitie novinára tak, že z páru, ktorý má tesne pred svadbou, sú plastické bytosti a Ján pôsobí inak, ako sa dá odčítať z jeho najznámejšej fotografie.

Sarnecki si pritom pomohol zábermi, ktoré v slovenských médiách nikdy neboli zverejnené. Vysvetľuje si to tak, že slovenskí novinári ich nepoužili z opatrnosti alebo úcty k príbuzným. Pre jeho film, ktorý vníma veľmi osobne, však boli dôležité.

"Pochádzajú zo sledovacej kamery a dnes pôsobia tragicky a veľmi intenzívne. Rodičov Jána a Martiny som preto upozornil, že ich použijem," hovorí.

Zdá sa vám, že vrahovia Jána Kuciaka konali profesionálne? Teda ako profesionálni zabijaci?

Nie, vôbec nekonali profesionálne, amatérskych chýb urobili viac.

Napríklad?

Začnime Miroslavom Marčekom a Tomášom Szabóom, ktorí prišli na miesto činu. Mali síce telefóny s anonymnými sim kartami, ale nepoužívali ich dôsledne. Szabó raz poslal SMS zo svojho súkromného telefónu. Vďaka tomu ho vedela polícia spojiť so zločinom. Keďže už figuroval ako svedok v inom prípade vraždy, hneď sa stal podozrivým.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nezmenili si ani poznávaciu značku na aute, keď na miesto činu prichádzali, čo je v podstate veľmi jednoduchá vec. Keby si dali tú námahu, polícia by to mala oveľa ťažšie.

Nehovorím, že v každom kroku chybili. Na niektoré veci si dávali pozor. Ale profesionálni zabijaci to v žiadnom prípade neboli.

Nie, nekonali profesionálne, čo je v istom zmysle strašidelné.

V akom zmysle?

Strašidelné je, ako zrejme uvažovali. Prečo boli takí lajdácki?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu