SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Objavil unikátne zábery Dubčeka na pohrebe aj Labudu ako študenta. Dokumentarista Šulík zbiera staré amatérske filmy

Hoci sú zábery často zrnité a roztrasené, sú jedinečnou výpoveďou.

Dokumentarista Marek Šulík archivuje stovky amatérskych filmov. (Zdroj: Marko Erd)

Dubček ako zamestnanec štátnych lesov na pohrebe kolegu, študentské časy Mariána Labudu a Stana Dančiaka či unikátne zábery zo stavby Štefánikovej sochy na bratislavskom nábreží. Ale aj prvý bozk neznámych novomanželov, bicepsy miestneho svalovca či odstrel komínov v továrni, alebo pochodujúce a hajlujúce mladé ženy.

Aj toto zachytili kedysi amatérski filmári.

Nemé filmy nakrútené ručnou kamerou zaznamenali hoci aj pred sto rokmi, čo unikalo profesionálom, intímne chvíle, bizarnosti obdobia aj vzácne historické udalosti.

Dokumentarista MAREK ŠULÍK zozbieral doteraz už stovky hodín záznamov, obsah starých kotúčov digitalizuje, katalogizuje a archivuje. Kým budú ľudia vyhrabávať staré filmy a objavovať ich po predošlých generáciách, bude aj jeho projekt otvorený, hovorí.

„Niekedy ma z toho premkýna pocit márnosti: pozerám sa na materiály ľudí, ktorí sú dávno mŕtvi, na situácie, ktoré sa dávno minuli, stojím sám obklopenými škatuľami s filmami. Amatérske filmy však často spontánne ponúkajú pohľad do intimity, do medziľudskej blízkosti, majú originálnu estetiku,“ vysvetľuje.

Ako ste zbierali staré filmy od amatérov? Bolo to snorenie po povalách a pivniciach?

Dal som do regionálnej siete novín malý inzerát, že zadarmo prepisujem staré filmy. Bol som prekvapený, že sa ozvalo mnoho ľudí.

Obišiel som Slovensko, bol som doma obložený hromadami škatúľ so starými kotúčmi.

Napríklad mi volala jedna pani, že našli starý kufor v Spišskej Novej Vsi, patril neznámej rodine a bol plný sklených negatívov, sčasti poškodených, čím získali novú estetiku. Išlo síce o fotografie, a nie o film, ale dá sa naraziť aj na takéto objavy a tomu sa dá ťažko odolať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo raritné ste ešte objavili?

Raz mi priniesli prepísať filmy zo skrine fotografa Viliama Malíka, priekopníka dokumentárnej fotografie na Slovensku. On okrem fotografovania aj nakrúcal, ale nikto po jeho smrti nevedel, čo je na nich. Založil som ich do premietačky a užasnutý som pozeral na unikátny filmový záznam zo stavby Štefánikovej sochy na bratislavskom nábreží. Dovtedy to nikto nevidel, nebolo známe, že to niekto nafilmoval. Zachytáva celý postup stavby od kopania jamy cez osádzanie leva, hlavy Štefánika až po kontrolnú návštevu sochára Kafku.

Poznáte identitu ľudí v amatérskych filmoch?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Brad Pitt vo filme Bullet Train.

Takýto film je hodný Brada Pitta.


10. aug
Šťastný nový rok 2: Dobro došli je s vyše 180-tisícmi divákov najnavštevovanejší film v prvom polroku 2022.

Žiadne v dôsledku pandémie nezaniklo.


9. aug
Olivia Newton-John v muzikáli Pomáda.

Rakovinu mala trikrát, v pondelok jej podľahla.


9. aug
Festival Grape

Kam sa vybrať za kultúrou tento týždeň?


Dávid Pieš 9. aug
SkryťZatvoriť reklamu