SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Ukrajinská literatúra chýba na našom trhu vyše tridsať rokov. Nezmenila to ani vojna

Múdry slávik prináša rozprávky východného suseda.

Robert Roth knižku pokrstil 8. augusta pod modrou oblohou žltým klasom obilia, čiže vo farbách ukrajinskej zástavy. (Zdroj: Jakub Michel)

"Po skončení tejto akcie pôjdu mnohí z nás domov. Môže to byť dom alebo len byt, môžeme ísť za niekým, kto je doma, alebo kto na nás doma čaká. Ale je veľa takých, ktorí domov nepôjdu. Nemajú nič z toho, čo je pre nás veľmi normálne. Týka sa to ľudí bez domova na Slovensku aj ľudí z Ukrajiny, ktorí o svoj domov aj v týchto chvíľach prichádzajú," hovoril herec Robert Roth na pondelkovom krste knižky Múdry slávik.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Knižka ladená do ukrajinských farieb obsahuje súbor ukrajinských ľudových rozprávok a určená je pre najmenších čitateľov. Zvieracie príbehy o kačičke, capkovi, líštičke aj tchorovi vyšli v preklade Mariána Hevešiho prvýkrát už pred štyridsiatimi rokmi, ešte za socializmu.

"Rozprávky som vyberal najmä zo západoukrajinských zdrojov a pre nové vydanie som ich opravil, prekypril, prevzdušnil," hovorí prekladateľ. "Ukrajinské rozprávky sú blízke aj slovenským čitateľom, žili sme predsa v našom spoločnom, európskom, kedysi rakúsko-uhorskom priestore."

Opomínaná literatúra

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu