SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Tréner z Extrémnych premien Maroš Molnár: Nekvalifikovaný tréner môže obéznym uškodiť

Zloženie súťažiacich bol masaker, hovorí pre magazín TV OKO.

Maroš Molnár trénuje účastníka štvrtej série Extrémnych premien. (Zdroj: TV Markíza)

Keď začal trénovať Danielu Hantuchovú, pochopil, že majster sveta z neho nebude a že športovanie mu život nezabezpečí. Zo dňa na deň prestal robiť atletiku a rozhodol sa, že bude trénerom.

Druhý obrat v jeho živote prišiel, keď začal dávať druhú šancu na lepší život obéznym ľuďom v šou Extrémne premeny.

Tréner MAROŠ MOLNÁR hovorí, že na šťastie treba byť pripravený a že všetko treba robiť na sto percent, potom sa úspech, skôr alebo neskôr, dostaví. Hnevá ho, keď mu niekto vyčíta pizzu a pivo, potešenie nachádza v spotení sa, prechádzkach so psom a krasopise.

Bude nová sezóna Extrémnych premien v niečom iná ako tie predošlé?

Stále sa snažíme vylepšovať v tréningovom procese, či už sa viac hráme so stravou alebo sa snažíme o väčšiu individualizáciu, prispôsobenie potrebám súťažiacich, pretože tento rok bolo ich zloženie ozaj masaker.

V akom zmysle?

Mnohí mali rôzne zdravotné problémy a pokiaľ sme nevyriešili tie, nemohli sme nastúpiť na cestu chudnutia a premeny.

Ich príbehy sú omnoho, nechcem povedať, že komplikovanejšie, ale omnoho zaujímavejšie. Musel som stráviť viac času špekulovaním, ako to urobiť, aby dotyčný nielen schudol, ale aby si ten rok čo najviac užil a vyťažil z neho čo najviac.

Súvisiaci článok Emil Horváth: Práca mi ukradla veľa času a ja som ho ukradol rodine Čítajte 

Ovplyvnilo nakrúcanie alebo samotné chudnutie účastníkov to, že bola ešte druhá vlna pandémie?

Myslím, že asi všetci dostali v priebehu toho roku minimálne raz covid. To, samozrejme, napredovanie veľmi spomalí. Keď už som z toho človeka niečo dostával, už sa to konečne rozbehlo a ochorel, museli sme zmeniť jedálniček, cvičenie a potom znovu štartovať.

Navyše toto nie sú vrcholoví športovci a mnohí si mysleli, že niektoré veci sa dajú urýchliť. Ale to sa nedá, každé urýchlenie vás dobehne, skôr či neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo je u obéznych ľudí ešte iné ako pri športovcoch?

Pri obéznych ľuďoch môže aj držanie tela spôsobovať problém, takže niekedy začíname s jednoduchými cvikmi, aby sa začalo naprávať to držanie.

Zväčša majú aj ploché nohy, minimálnu klenbu, padnutý členok dovnútra a ako chudnú a posilňujú, tak aj klenba sa začína správať úplne inak. Noha sa zmenší niekedy aj o dve čísla.

Objavila sa v poslednej dobe v tréningových metódach nejaká horúca novinka, ktorú ste použili aj na zlepšenie Extrémnych premien?

Vždy sa dá niečo vylepšiť. Napríklad neuro-tréning, ktorý vie výrazne zefektívniť prácu mozgu. Veľa obéznych má obmedzený pohyb a tým pádom má niektoré časti mozgu takmer nefunkčné.

Neuro-tréningom tú časť mozgu nájdete a vlastne jej pomáhate vytvárať nové prepojenia na sval. Bohužiaľ, to sme už v tejto sérii nestihli vyskúšať.

Keď pozerám programy, kde niekomu menia vizáž alebo prestavujú dom, často mám pocit, že tie zmeny idú proti jeho prirodzenosti a časom sa aj tak vráti do starých koľají. Vy ľuďom meníte celý život. Vracajú sa späť k starému životu, keď skončí nakrúcanie?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu