SME
Pondelok, 5. december, 2022 | Meniny má Oto

Machaj: Predchádzajúce vedenie ma ubezpečovalo o ekonomickej stabilite RTVS, ale opak je pravdou

S názorom, že Fico by nemal byť hosťom diskusií v RTVS, sa nestotožňuje.

Ľuboš Machaj. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

V pozícii generálneho riaditeľa RTVS je ĽUBOŠ MACHAJ dva mesiace. Počas svojej kandidatúry zdôrazňoval aj skvalitnenie spravodajstva. Priznáva, že zatiaľ sa toho v spravodajstve telerozhlasu až tak veľa nezmenilo, ale zároveň hovorí, že už zaznamenáva lepšie výsledky sledovanosti. Aktuálne pracuje na jeho personálnom posilnení a chystá sa aj zatraktívnenie vizuálu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozpočet RTVS na budúci rok bude podľa neho krízový. V novembri sa skončí vysielanie Trojky, problémy sa spájajú aj s programom Šport.

„Musím zdôrazňovať, že predchádzajúcim manažmentom som bol ubezpečovaný, že ekonomická situácia RTVS je stabilizovaná. Ale opak je pravdou,“ hovorí.

V čase vašej kandidatúry ste hovorili, že sa budete rozprávať aj s redaktormi, ktorí z RTVS odišli v čase vzbury, keď bol generálnym riaditeľom Jaroslav Rezník. Hovorili ste už s nimi?

Zatiaľ nie so všetkými. Pripravujeme sa so šéfkou spravodajstva Máriou Hlucháňovou na to, že si ich všetkých zavoláme a budeme sa s nimi rozprávať. Priznávam, že je to môj rest. Chcem to však napraviť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nedávno vyšla správa, že spravodajský tím RTVS posilní Patrik Herman. Aká bude jeho úloha?

Pán Herman musí ešte uzavrieť svoje súčasné pracovné záväzky. Robil 26 rokov v Markíze a môže priniesť svoje skúsenosti našim redaktorom. Bude zrejme pôsobiť v spravodajskej zložke na :24 aj na Jednotke, no o jeho presnom zaradení je ešte predčasné hovoriť, keďže nastúpi koncom tohto roka.

Novou vedúcou televízneho spravodajstva je niečo vyše mesiaca Andrea Fajnorová, ktorú diváci poznajú tiež najmä z obrazovky Markízy. Po oficiálnom oznámení o jej novom poste však pre SME nechcela hovoriť o svojej vízii. Na čom ste sa spolu dohodli, čo sa týka smerovania a konkrétnych zmien v spravodajstve RTVS?

Správy RTVS o 19. hodine zaznamenali nárast sledovanosti, v súčasnosti je to zhruba 300-tisíc divákov, čo je o tretinu viac ako v minulosti. Rozdiely v porovnaní s Markízou a TV Joj Osa zmenšili a ide o to, aby sme pokračovali v tomto trende. Aby bolo spravodajstvo aktuálne, profesionálne, dynamickejšie, divácky atraktívnejšie a, samozrejme, verejnoprávne. To bude zabezpečovať pani Fajnorová.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu